- onder auspiciën van het in dezen competente culturele bureau der gemeente - de gedachte werd gelanceerd dat het stadhuis vroeger anders georiënteerd was ten opzichte van het magnetische noorden. Bovendien werden uit de Zelandia Illustrata enkele nummers, het Middelburgse muziekleven betreffende, uitge leend voor een tentoonstelling in de Concert- en Gehoorzaal in het kader van de feestelijke viering van het 150-jarig bestaan van de Koninklijke Oratoriumver eniging 'Tot Oefening en Uitspanning'. In de kaartenstudiezaal werden 165 geïnteresseerden in de Zelandia Illustrata ontvangen. Zij raadpleegden 423 nummers. 200 fotoreproducties, grotendeels bestemd voor diverse publicaties, werden aan derden geleverd, de nog resteren de niet-Zeeuwse afbeeldingen uit de voorraad verkocht. De opbrengst van die verkoop plus reproductierechten maakte wederom een aantal aankopen moge lijk. Een volledige lijst van alle aanwinsten, 62 nummers tellend, kan hier niet worden opgenomen, maar is bij het Rijksarchief en het Genootschap ter inzage. In totaal, aankopen en aanwinsten dooreen, bestaan die aanwinsten uit 121 prenten en tekeningen, 62 prentbriefkaarten, 13 foto's en 14 boekwerken. Enke le voorbeelden: uit de nieuwe tijd: een gezicht op de haven van Borssele, getekend door Liesbeth Binkhorst (1966), een portret van een Zuidbevelands meisje in hervormde kle derdracht, getekend door H.T. de Co (c.1930), een schetsboek van de meerge noemde Waalko Dingemans voor zijn aquarellen van de inundatie en droogleg ging van Walcheren in 1945; uit vroeger tijd: het Observatorium aan de Zuidsingel in Middelburg, getekend door J. de Munck, (c. 1747), het kasteel Rammekens, getekend door J.E. Schoorl (1759), de Abeeleboom van de Vlissingseweg, getekend door Pieter Gaal (c.1810), de kerk van Veere, door A. Rademaker getekend naar J. van der Heyden (1682) en voorts bouwtekeningen van de N.H. en de R.K. kerk te Hein- kenszand (resp. van L.J. de Lannée de Betrancourt uit 1832 en van A. Magielse uit c. 1838). Van de negatievenvervaardigd van de delen IIII en IV uit de catalogus-Unger, is een groot gedeelte afgedrukt; de fotocatalogus is hiermee aangevuld. Opge schort, wegens het ontbreken van daartoe bekwame medewerkers, is evenwel de vervaardiging van passepartouts en melinexhoezen. De aanwezige vrijwilligers en andere hulpkrachten hielden zich bezig met beschrijvingsmaatregelen zoals een nadere toegang op de historieprenten, een lijst van foto's van leden van het Genootschap uit deel IV en een kaartsysteem van wapenafbeeldingen, vooral voorkomend in deel III. Volks- en volkenkundige voorwerpen. Door de veelvuldige werkzaamheden ten behoeve van de basisregistratie kon ondergetekende [drs. J.H. Kluiver] als waarnemend conservator nog geen uit voering geven aan het voornemen de volkenkundige voorwerpen te beoordelen in hun relatie tot inwoners en geschiedenis van Zeeland. Munten en penningen De conservator drs. C.J.F. Klaassen bericht dat in het verslagjaar geen wijziging is gekomen in de toestand als aangegeven in het verslag over 1983. Er zijn derhal ve geen werkzaamheden te melden. XIII

Archief | 1985 | | pagina 11