De 'statistieke beschrijving' is derhalve een waardevolle toevoeging aan het his torische bronnenmateriaal voor een periode die tot voor kort enigszins verwaar loosd is. Slechts de Tweede Af deeling van het manuscript is hier gereproduceerd en van aantekeningen voorzien, vooral omdat dit qua ruimte raadzamer leek. Het eerste gedeelte, een 'Geografische en Topografische Beschrijving' (MS pp. 1-20A), bestaat uit een beschrijving van de ligging en de grenzen van de provin cie, en een lange lijst van haar steden en dorpen. Alleen Middelburg, Goes en Zierikzee worden meer dan louter vermeld. Er wordt veel herhaald en uitgebrei der behandeld in het tweede gedeelte dat hier is afgedrukt (MS biz. 20B-32B). Van belang in het eerste gedeelte zijn een tabel die de bevolking (66.720) en haar dichtheid aangeeft (MS blz. 11A)tezamen met een aantekening over de bodem een lijst van waterwegen en dijken en een tabel met de oppervlakte van de diver se districten (hieronder bijgevoegd: zie noot 4 bij de tekst van Van Doorn). Een lijst met veerdiensten en de belangrijkste monumenten van de provincie besluit wat in wezen een inleiding tot de kern van het werk is: de opmerkingen van de schrijver over de economische neergang van de provincie en zijn suggesties voor herstel. Een min of meer volledige annotatie van het verslag is hier opgenomen, want veel van de beweringen van Van Doorn vragen om verdere tekst en uitleg. Waar dit mogelijk was, zijn andere bronnen met de schattingen van de landdrost ver geleken. Het is bijvoorbeeld mgelijk geweest tot een schatting van de jaarlijkse landbouwopbrengst omstreeks 1808 te komen63. Spelling en interpunctie zijn in hun originele vorm gehandhaafd en de paginanummers van het manuscript zijn in de linkermarge van de hier gedrukte tekst geplaatst. Meer dan iedere andere bron in druk uit de Franse tijd geeft dit door de Koning verzochte rapport ons een vrij veelomvattende maar toch bondige indruk van de Zeeuwse economische omstandigheden aan de vooravond van inlijving bij het Franse rijk. 103

Archief | 1985 | | pagina 141