De uitgestrektheid der weilanden in Zeeland kan men op 68000 Gemeten of 34000 Morgen begrooten21. Het aantal Paarden kan op 10230, Het hoornvee op 25500, en dat der schapen op 12900 stuks berekend worden22. Het jong vee wordt ter consumpte gebruikt en er heeft van paarden en hoornvee geen uitvoer plaats. In het kwartier Zierikzee bedraagt de jaarlijksche consumptie in schapen 8000 a 900 stuks23.- Sedert eenige jaren heeft men in Schouwen begonnen om het ras der Schapen door vermenging met Spaanschras te verbeteren, en de wol te verfijnen, waarin men goed begint te slagen24. De in Zeeland gemaakte boter is niet toereikend voor het benoodigd gebruik, er wordt eene aanmerkelijke hoeveelheid van buiten ingevoerd25.- [Bosschen] Er is in de eerste Afdeeling reeds aangemerkt dat er in Zeeland geene bosschen van eenige uitgestrektheid zijn26. 23A Alles zamengenomen rekent men dat de opgaande boomen en het hakhout in de vorige Afdeeling opgesomd, jaarlijks opbrengen zeven en vijftig duizend gul dens27. [Veengronden] Er wordt in Zeeland geen turf gestoken of gebaggerd, in vroeger eeuwen hadt dit plaats, en zoude, ware het niet gestuit, het gansch bederf van geheele streken in Zeeland ten aanzien van den landbouw veroorzaakt hebben, gelijk nog vele laag, en etlijke maanden onder water liggende oorden daarvan de bewijzen zijn. Men vindt in de daad in vele polders eene groote hoeveelheid van Darrink of Derrij, die op de Hollandsche wijze bereid, waarschijnelijk goeden turf zoude opleveren; doch de wijze voorzorg der vaderen heeft het steken van Derrij ver boden, en het is te wenschen, dat de veiligheid van dit land, nimmer uit kwalijk geplaatste winzucht, door het intrekken van dit wijs en heilzaam gebod, zal wor den in de waagschaal gesteld28. 2E MANUFACTUREN29 wind- en waterkoornmolens In Walcheren Te Middelburg drie wind- en twee watermolens.- Te Vere één windmolen. En voorts in de Smalsteden, en ten plattenlande van Walcheren vijftien windmo lens. In Zuidbeveland. Te Goes, twee, ten plattelande achttien 23B In Wolphaartsdijk. Een. In Noordbeveland. vier In Schouwen 109

Archief | 1985 | | pagina 147