25A In Tholen te Tholen twee, te Poortvliet een, te Scherpenisse één, te St. Maartens dijk een, te Stavenisse één, te St. Annaland een, te oud vosmaer twee te Nieuw- vosmaer een, zamen tweëendertig. Te Middelburg heeft men nog drie Touwslagerijën een verwerij twee Looijerijën, twee Azijnmakerijën, een Suikerraffinaderij, een Stijfselmakerij, een Saijëttefa- briek, een plaatslijperij, eene Glasblazerij, eene Loodgieterij, een geelgieterij en eene Pottebakkerij. - Te Zierikzee bevinden zich eene Lijmkokerij een Traankokerij, een Bezemma kerij, een Stijfselmakerij, een vellenploterij, een Looijerij nog eene afzonderlijke looijerij, drie Touwslagerijen.- Te Tholen, eene Touwslagerij.- Andere Manufacturen dan de opgenoemde heeft men in Zeeland niet. De voort brengselen en werkstukken der handwerken zijn, zoo als men die gemeenlijk in de Stedennaar mate van der zeiver verschillende bloei en welvaart en grootte aantreft.- Te Middelburg echter munten die in 't algemeen uit boven die, welke in de ande re Zeeuwsche Steden vervaardigd worden10. 25 B 3EKOOPHANDEL Er heeft in Zeeland van het eene Eiland naar het andere geene commercie plaats, dan alleenlijk ten aanzien der voortbrengselen van den Landbouw (Men zie de eerste Afdeeling)31 die een voornaam gedeelte van den handel der ver maarde Middelburgse Graanbeurs uitmaken, en van daar wederom naar Hol land worden vervoerd. Middelburg en Walcheren ontvangen daar en tegen uit de overige eilanden eetwaren en andere kleine huisselijke behoeften32. - Uit Zierikzee, Tholen en St Maartensdijk worden mede eenige granen en Mee krappen naar Middelburg gevoerd, die echter weder van daar binnenlandsch verzonden worden. Zierikzee verzendt ook oesters, kreeften en visch, en ontvangt uit Middelburg witte boonen terug.- Uit Tholen, St Maartensdijk en St Annaland word in het najaar eene zeer aan merkelijke meenigte Aardappelen naar Middelburg verzonden, evenwel verre het meerderdeel uit Tholen.- De handel met de overige gedeeltens van het Rijk bestaat al wederom meest in voortbrengselen van den Landbouw, en volgens opgave in de eerste afdeeling van aanmerkelijk aanbelang.- 26A Middelburg en Walcheren verzenden granen, en ook schapenwol.- Uit de overige Eilanden wordt mede, zelfs uit alle kleine Dorpshavens handel op Amstelland en Maasland gedreven: montant daarvan is met geene mogelijkheid op te maken, alleenlijk kan men de volgende opgave betrekkelijk de Stad Zie rikzee mededeelen33. 112

Archief | 1985 | | pagina 150