3Ü Er mogt niet gevischt worden dan met netten van bepaalde Gedaante, en be staande uit mazen van bepaalde grootteom niet nutteloos vele kleine visch te vernielen, deze moest ook daarom bij het ledigen der netten in vlot water ge worpen worden. 4°Er staat nog een premie van 3:-:-: op het aanbrengen van eiken zeehond, als vele kleine visch verslinderende48.- Commercie Compagniën, Wisselbanken, en andere Soortgelijke Instellingen Middelburg Te Middelburg resideert een gedeelte der Administratie van den Oost Indischen handel, waarin Zeeland naar regten, en volgens het plegtig contract van den 24 December 1794 tot een vierde part geregtigd is44. Desgelijks van den westindischen handel zoo veel betreft de verzorging der Co- loniën in de west Indien, en op de kust van Africa De Commercie compagnie welke de belangens der bijzondere deelhebberen in den zooeven gemelden handel behartigt. - Zij is opgerigt in 1720, en bestaat uit zeven Directeuren twee boekhouders en eenen kassier50. De assurantie Compagnie voor zee-branden en andere schaden, deze is in het zelfde jaar van 1720 opgerigt, en bestaat uit zeven Directeuren en eenen boek houder die tevens kassier is. - De Directie van den Levantschen handel opgericht in 1696, zij bestaat uit eenen Praesident en drie Directeuren51 De Directie van onderscheidene Negotiatiën gevestigd op een aantal Plantagiën in de west Indiën52. De Directie over de Zaagmolens voor rekening van bijzondere personen opge rigt53. Een Collegie van Kooplieden, alleenlijk ingerigt om de belangens der Commer cie te bevorderen, het stedelijk Bestuur, bij voorkomende gevallen, des aan gaande te adviseren, en ontstane geschillen in der minne te beslissen54. De wisselbank opgerigt in 1616, zij is een verzamelplaats van penningen, welke men niet verkiest onder zich te houden, doch waarover men dagelijks kan dispo- 29A neren, zij is een hoogstnuttige en onmisbare inrichting55. Het Bestuur bestaat althans uit vier Commissarissen, en vijf toegevoegdens uit de saldo houders, vier boekhouders, twee kassiers, een Essaijëur en een concier ge. De onkosten dezer Directie worden uit de voordeelen der Bank, uit hare uit gezette gelden voortvloeijende, goedgemaakt. De Directie der Koornbeurs en binnen Graan markt bestaat uit drie Commissa rissen en vier Hoofdlieden.- Zierikzee Te Zierikzee heeft men het Kollegie der Meekeur, het welk voorheen uit zeven le den bestond, doch thans uit drie Leden is zamengesteld, die door een bode be diend worden. Geene Meekrap mag uit het Eiland Schouwen vervoerd worden, zonder door dit Collegie gekeurd te zijn56. Deze keur heeft ten doel de vervalsching der Meekrap voortekomen; het is bij de wetten bepaald hoeveel ponden aarde onder elke honderd ponden der bijzonde re Mêekrap soorten mogen vermengd zijn. Het merk dezer keur doet in den han del zeer veel af, en de Schouwsche Meede altijd boven andere waardeeren.- An- 115

Archief | 1985 | | pagina 153