dere plaatsen welke der Zierikzeesche keur niet onderworpen zijn, hebben haar eigene. Voorts heeft men te Vere, Goes en Zierikzee eenige kantoren van Negotie, door kooplieden in privé, of door twee en meer in gemeenschap opgerigt.- 29B Redenen van Algemeen en bijzonder Verval. Zoodanig is de tegenwoordige Topograpische en commerciëele staat van Zee land;- men kan men mag niet ontkennen, het is een gewest van waardijeen ge west van nijverheid en vruchtbaarheid; hoezeer in t algemeen daar voor niet er kend, integendeel miskend, en daarom in mindere achting58. De redenen van de algemeene kwijning, en van de meer bijzondere plaatselijke achterlijke, en zeer verarmde omstandigheden, kunnen tot de volgende worden gebragt.- 1° wat de algemeene betreft: De oorlog met Engeland, waardoor zijn vernietigd a. alle buitenlandsche handel b. de handel op de Oost Indieën, die jaarlijks zoo vele retouren aanbragt. c. de verzendingen derwaards. d. de handel op de West Indiën. e. de handel op de kust van Guinea. f. de visscherij. en ten gevolge van dit alles g. de te niet looping der scheepstimmerwerven h. Hierbij komen de voldane heffingen op de capitalen waaronder de 25 pen ning die geheel voor de Oost Indische Compagnie is opgebracht door de Inge zetenen van de Provintieën Holland en Zeeland, terwijl kort na den op brengst de geheele Directie, met alle voordeelen daaraan vast, naar Holland is overgebracht, en waardoor dus de Ingezeetenen van Zeeland een dubbeld verlies geleden hebben56 i. Voorts wanbetalingen van anderen, als: 1° Van Frankrijk door consolidés60 2° Van de Plantagieën in de West Indiën61 3° van onderscheidene Steden en corpora.62 k. Eindelijk de verhuizing van gegoede Ingezetenen naar elders.- 2° Ten aanzien der bijzondere plaatselijke redenen van verval, is reeds in het Topografisch gedeelte het een en ander aangemerkt63 't geen hier eenigsints na der kan worden uitgebreid.- Ten aanzien der Stad MiddelburgM De handel op de Oost Indiën bragt jaarlijks in Middelburg vier millioenen aan retouren aanwaarvan de goederen met vletters uitgelost, aangevoerd, opgesla gen en voor 39/40 vervoerd worden65. - De verzendingen derwaards bedroegen jaarlijks voor Zeelands rekening om trent 2Vz Millioenen, hierbij kwam de aanbouw van twee schepen telken jaren, en hierin vondt de Burgerij een aanmerkelijk vertier, en een middel van bestaan. - dat alles hield sedert den oorlog met Engeland op.- 116

Archief | 1985 | | pagina 154