De handel op de West Indien hield ten minsten vijftien schepen aan de vaart; de producten der Coloniën wierden te Middelburg verkocht, waartegen wederom 2Qg uit die Stad, de benodigheden derwaards verzonden wierden. op de kust van Guinea voeren ten minsten zeven schepen, en dit getal was in vroegere jaren nog grooter. En nu staan alle de werven, de zaagmolens de kruidmolens, en alle bijzondere handel, ter verzending en aanvoer van goederen, de neringen, handwerken, Fa brieken, en allen welvaart, daarmede in verband staande, stil66. Een dodelijke slag voor deze Stad was mede de afstand van Staatsvlaandererf1 en de daarop gevolgde stremming van den handel met dat gewest. Twee en twintig schepen wierden jaarlijks door dezen handel aan den gang ge houden, en bragten ten minsten 6000 Lasten koorns aan, waarvan de voordeden op 9:-:-: het Last gerekend, door de ingezetenen genoten wierden, onvermin derd nog de voordelen op de vragtenwelke de schepen terug voerdenwaarvan men de waarde ten minsten op een millioen jaarlijks schatten konde.- Bij alle deze Commerciëele verarmingen dezer Stad, kan men ook nog andere voegen, uit de verandering van het Algemeen Bestuur voortgevloeid, bij voor beeld 31A De verandering en verplaatsing en vernietiging van sommige Administratien als: de Directie der Oost- en West Indische Compagnie68, de vernietiging der Admiraliteits collegiën69, de mindere kostbaarheid der Departementale Administratie, in evenredig heid van hetgeen onder de Provintiale Souverainiteit in dit opzicht plaats hadt70. Het sluiten der munt, het afdanken van de daartoe behorende officieren, Beamten en bedienden71 Eindelijk moet de cessie van Vlissingen voor Walcheren, en voor geheel Zee land, in de gevolgen hoogst nadelig zijn72. Middelen van Herstel. Na al het aangevoerde nopens de redenen van het algemeen en bijzonder verval, zullen de middelen van herstel wel van zelve onder de aandacht vallen. Geheel Zeeland behoeft den vrede aangemoedigd de Landbouw en Fabrieken, een vrij gebruik der Zee, een onbelemmerde en aangemoedigde commercie.- Ten aanzien van den Landbouw, kan men aanmerken, dat, wel is waar dezelve in 't algemeen, tot een zeer hooge trap van volmaaktheid is gebragt, doch dat de oogst in de meeste Eilanden niet kan worden ingezameld, en alle de weiden niet kunnen worden gemaaid, dan door handen van vreemden, die jaarlijks met ge- heele zwermen in het Land komen, en met veel gewonnen geld er uit gaan, om het anders te verteren73.- 31B Het zou nuttig zijn, om door den aanbouw van arbeidershuisjes, de populatie te bevorderen en om dien aanbouw aantemoedigen, door vrijdom van verponding te verleenen voor zoodanige arbeidershuisjes als aan een Hofstede van 100 of meer gemeten nieuw gebouwd worden74.- Indijkingen Door praemien en gratificatiën zoude de indijkingen van duizende Gemeten, thans dras en ledig liggende schorren, kunnen worden aangemoedigd.- Personeel 117

Archief | 1985 | | pagina 155