Wenschelijk ware het dat de Landman van den hem zoo zeer drukkenden last des Personeels kon worden ontheven, en hem een minder drukkenden last kon worden opgelegd7\- Fabrieken Onder de Fabrieken behoort in Zeeland aller eerst en meest der zoutnering, zij behoeft om niet binnen kort geheel te niet te raken door alle mogelijke middelen te worden aangemoedigd76.- Middelburg Ten aanzien der plaatselijke belangens is de opgave der herstelligsmiddelen me de bij de hand, Zijne Majesteit hergeve aan Zeeland in 't algemeen een zeker ge proportioneerd aandeel in den oost en westindischen handel, herstelle zoo mo gelijk de Stad Middelburg in hare vrije bovenopgenoemde handelbetrekkingen met Vlaanderen, de Oost en west Indien, en de kust van Guinea, en gelieve te 32A zorgen dat de praetensien door het Land aan de Stad verschuldigd, haar worden voldaan, opdat ook zij in staat zij met hare crediteuren te liquideren, en stelle de nodige middelen daar, om de verlamde haven dezer stad voor groote schepen bevaarbaar te kunnen maken, en te houden77. Vere. Voor Vere zoude de wederherstelling van den Schotschen Stapelhandel, en der Schotsche court eene allerwenschelijkste zaak zijn. Sedert bijna vierhonderd ja ren rekende Vere den Schotschen Stapelhandel en de binnen haar residerende eigene Regtbank voor de, aan dien Stapelhandel onderhoorigen, als een harer bijzonderste voorregten, welke haar, ten gevolge van de omwenteling, in 1795 zijn ontnomen, toen deze court en Stapelhandel zijn vernietigd. De verbazende doormarsch van troupes die in den tijd van dertien jaren door deze kleine stad plaats hadt, geeft haar een vrij gegronde aanspraak op de Benevolentie van zijne Majesteit.- De aanbouw van Schepen van oorlog, en convenable subsidiën tot herstel harer zeer vervallene haven en kaaiwerken, die daarenboven bij den vloed van 15 Ja nuari 1808 zoo veel geleden hebben, zoude en der stad, en der ingezetenen eene groote verademing geven76. Goes. Goes welkers ingezetenen slechts den binnenlandschen handel van Landproduc- 32B ten voeren, heeft sedert de laatste 18 of 20 jaren, wel het minst geleden, doch zij is in gevaar van dien spoedig en als eens klaps te verliezenzoo niet door de Indij king der schorren tusschen Wolfaartsdijk en Oost beveland, tevens haar eene goede haven bezorgd worde74. Zierikzee. Zierikzee wacht mede op den vrede, om haren handel weder te drijven; doch zonder een meer onbelaste invoer van de visch naar Braband, kan men veilig stellen dat hare visscherij voormaals eene zoo rijke bron van welvaart, voor al tijd is vernietigd. Hier is de uitputting zoo hoog geklommen dat hare additionele stuivers reeds 18 op de gulden zijn80.- 118

Archief | 1985 | | pagina 156