opvattingen en in hoeverre concepties ontleend aan het oudere humanistisch ge oriënteerde cultuur- en wetenschapsideaal een rol bleven spelen, kan een bijdra ge aan de verduidelijking van deze relatie leveren. In de derde plaats zal tenslot te worden nagegaan in hoeverre de resultaten van het genootschapsonderzoek elders voor het Zeeuwsch Genootschap van toepassing zijn. De nadruk zal hier bij liggen op de betekenis van het genootschap als stimulator van nieuwe, inno verende natuurwetenschappelijke technieken. Onderzoek naar de Zeeuwse geschiedenis en met name naar de genootschapsge schiedenis brengt overigens wel enige problemen met zich meeDiverse archiva lia zijn als gevolg van oorlogshandelingen vernietigd en voorstudies over de poli tieke, sociaal-economische en culturele ontwikkelingen ontbreken nagenoeg. Aan de andere kant heeft het Zeeuwsch Genootschap als voornaamste instru ment van het regionaal patriottisme vanaf het midden van de vorige eeuw talrij ke belangrijke historische studies, vaak gebaseerd op nu niet meer beschikbaar materiaal, in zijn Archief of in boekvorm laten verschijnen. Het Genootschap was tevens verantwoordelijk voor publicaties als de Zelandia Illustrata en de Le vensberichten van Zeeuwen. Met name voor dit laatste werk geldt dat het on danks vele onnauwkeurigheden onmisbaar is voor elke onderzoeker. Dank zij de gekleurde commentaren waarmee bewerker F. Nagtglas deze delen door spekte, vormen ze tegelijkertijd een bron voor de perceptie in burgerkringen van de afstand tussen de diverse sociale groepen in de provincie rond het midden van de negentiende eeuw. Tot slot wil ik de Rijksarchiefdienst en de Provinciale Bibliotheek in Zeeland be danken, die mij herhaaldelijk gastvrijheid en assistentie hebben verleend. De heer H. J. Zuidervaart te Middelburg ben ik erkentelijk voor zijn hulp bij een ty pisch Zeeuwsch probleem, het achterhalen van aanwezige maar onvindbare stukken. Mijn speciale dank gaat uit naar drs. J.H. Kluiver te Middelburg, die mij niet alleen vaak gehuisvest heeft, maar die ook telkens weer bereid was mij in te wijden in de geheimenissen van de Zeeuwse samenleving en haar geschiede nis. 3

Archief | 1985 | | pagina 25