geïnspireerd door Stocke's lessen naast zijn huis aan het Molenwater een sterre- kundig observatorium bouwen van meer dan 20 meter hoogte. Hier deed hij waarnemingen, die hij vervolgens met succes publiceerde22. Met Stocke's vertrek verliepen de genootschappen. Er was niet alleen geen op volger beschikbaar, maar bovendien had Stocke grote conflicten gehad met de medische stand in Middelburg, aangevoerd door de oudste arts en burgemeester Galenus Trezel. Mogelijk mede door hun toedoen hadden zijn lessen in deze or thodoxe gemeenschap het odium van sterrenwichelarij en zelfs godloochenarij gekregen. Pas veertig jaar later, in 1779-80, was de belangstelling voor de na tuurwetenschappen voldoende respectabel geworden en de interesse van de Middelburgse regenten dusdanig aangewakkerd dat een particulier gezelschapje van enkele predikanten en de reder Leendert Bomme, zoon van Jan, door toe doen van enkele regenten in een formeel geïnstitutionaliseerd Natuurkundig Gezelschap kon worden omgezet23. Het is echter opmerkelijk dat voor groepen belangstellenden uit de brede burgerij in dit Natuurkundig Gezelschap geen plaats bleek te zijn. De sociale kloof tussen regenten en belangstellenden uit an dere sociale lagen bleek in Middelburg, in tegenstelling tot de situatie in Vlissin- gente grootDe verklaring voor deze rigide sociale structuur moet mij ns inziens vooral gezocht worden in het feit dat Middelburg een elite bezat die haar prestige niet in de laatste plaats ontleende aan haar nationale politieke rol. Bovendien werd deze groep door het ontbreken van rivaliserende culturele of economische machtsblokken als bijvoorbeeld een universiteit of een sterke koopliedenfede ratie in staat gesteld niet alleen het politieke maar ook het sociale en culturele le ven te beheersen. Nog belangrijker was dat Middelburg beschikte over een vol doende omvangrijk patriciaat om alle voorkomende vacatures te vervullen zon der dat men zijn toevlucht behoefde te nemen tot nieuwe sociale groepen. In vele Afb. 4. Het observatorium van Jan de Munck aan het Molenwater te Middelburg. 9

Archief | 1985 | | pagina 31