ren. Zijn praktisch getint betoog weid echter voorafgegaan door een korte be spreking van de omvang en rechtmatigheid van de slavenhandel. Hierin stelde hij vast dat van de 42 schepen die in 1767/68 onder auspiciën van de WIC koers naar Afrika hadden gezet er twintig uit Vlissingen afkomstig waren tegen 22 uit de rest van de Republiek. Van de 6300 slaven die door deze schepen naar de beide Amerika's werden vervoerd, kwamen er daardoor 3100 voor rekening van de Vlissingse reders. De rechtmatigheid van de slavenhandel kon Gailandat daarom moeilijk ter discussie stellen. Zich baserend op enkele Leidse disserta ties kwam hij tot de conclusie dat deze volledig in overeenstemming te brengen was met het Evangelie. Gailandat was er bovendien van overtuigd dat de slaven zelf profiteerden van hun verkoop naar Amerika en tenslotte presenteerde hij de overweging dat de slavenhandel alleen al door de grote winsten die hiermee be haald konden worden van onwettigheid moest worden vrijgesproken. Gallan- dat's verhandeling werd bijzonder goed ontvangen. Zijn bezorgdheid voor het medisch lot van de slaven werd toegejuicht en de auteur kreeg als dank honderd gratis overdrukken toegezegd47. De teneur van deze verhandeling en het succes ervan in Zeeuwse kring symboliseren de spanning tussen verlichte opvattingen - die bij Gailandat onmiskenbaar aanwezig waren - en de maatschappelijke werkelijkheid van het Ancien Régime. Tegelijkertijd geven ze de grenzen aan waarbinnen het genootschap, dat zo nauw met die werkelijkheid was verbon den, zich diende te bewegen wanneer het er om ging zijn doelstelling, de bevor dering van het 'nut van het algemeen', te realiseren. 17

Archief | 1985 | | pagina 47