Afb. 17. Reconstructie van het Groote Heerenlogement in Vlissingen waar het genootschap gehuisvest is geweest. De plunderingen van de huizen van diverse patriotse medeleden en directeuren in Middelburg en Vlissingen in de zomer en het najaar van 1787, waarbij velen hun ganse inboedel verloren en sommigen zelfs hun huis, werden in de diverse vergaderingen allerminst met gejuich begroet. Eendrachtig werden deze ge welddaden afgekeurd en de vlucht van de secretaris en thesaurier naar Antwer pen betreurd De gematigd stadhouderlijke koers bleef ongewijzigd zonder dat er iets van triomf in de uitlatingen te bespeuren viel. De gemachtigden van de stadhouder, die op verzoek van de Zeeuwse Staten te hulp waren gesneld om de openbare rust en orde in Zeeland te herstellen en om wijzigingen aan te brengen in de samenstelling van diverse vroedschappen, werden met een deputatie ver welkomd waarin de wens werd geuit dat zij zich met de noodzakelijke '...Wijs heid, Voorzichtigheid, Onzijdigheid en Standvastigheid...' zouden gedragen Toen de president-directeur in de eerste directievergadering van 1788 de balans opmaakte van de verzoeningsgezinde politiek van het genootschap in deze tur bulente jaren kon hij dan ook vaststellen dat.de kommerlijke uitzichten noch alle de nadeelige gevolgen niet opgeleverd hebben. De Staat van hetzelve [i.e. het genootschap] is noch zoodanig dat eensgezindheid, belanglooze en vereenig- de pogingen met onderling vertrouwen aangewend daaraan opnieuw geest en le ven kunnen bijzetten...'5y. De gevolgen voor de samenstelling van het Zeeuwse 30

Archief | 1985 | | pagina 60