gen aan het licht. Hierdoor kan meer inzicht worden verkregen in de oorspron kelijke samenstelling van collecties die aan het Genootschap werden geschon ken. Ir. C.J. Soeters voltooide het onderzoek naar de aan het begin van deze eeuw van de Zelandia Illustrata afgezonderde drukwerken en handschriften. Voor deze afdelingen kunnen voorts de volgende aanwinsten worden vermeld: - Een prijsband van de Illustere school te Middelburg, in 1794 uitgereikt aan J. Th. de Vrij. Aangekocht. - Een prijsband van het Middelburgs Gymnasium in 1816, uitgereikt aan J.C. Schorer. Aangekocht. - Een prijsband van het Middelburgs Gymnasium, in 1837 uitgereikt aan P.J.Callenfels. - Een collectie catalogi van de verzamelingen van het Genootschap. Aange kocht ten behoeve van de conservatores. - Een verzameling diploma's en onderscheidingen afkomstig van J.C.B. Si mons, arts te Middelburg. Geschenk van drs. C.J.F.Klaassen te Rotterdam. Archeologische voorwerpen en objecten. De conservator ir. J. A. Trimpe Burger bericht als volgt: In het jaar 1984 is de verzameling archeologische vondsten van het Genootschap verrijkt met de volgende schenkingen en aankopen: Delen van een kettinkje uit de Karolingische tijd, afkomstig van het strand bij Westhove, binnen de gemeente Domburg. De heer H. Schneller uit Kerken West-Duitsland) schonk de door hem op het strand voor Westhove in de klei ge vonden twee delen van een kettinkje (27-6-1984). Het ene, 15,5 cm lange deel is samengesteld uit 20 8-vormige schakels, het andere, 7,5 cm lange deel heeft 10 dergelijke schakels, waarvan er echter drie min of meer O-vormig zijn en waar schijnlijk de sluiting van het kettinkje hebben gevormd. Dergelijke kettinkjes zijn in de loop der jaren meer op het strand tussen Domburg en Oostkapelle te voorschijn gekomen. Een fraai, 99 cm lang en van een sluiting voorzien exem plaar bevindt zich in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden (inv. nr. F.D.23); het is afgebeeld in: T. Capelle, Nederlandse Oudheden 5, deel 2, Taf. 30,354a. Blijkens een vondst in een grafkist werden de kettinkjes om de heupen gedragen. Vleugellans uit de Karolingische tijdafkomstig van het strand bij Berkenbosch, binnen de gemeente Domburg. De heer J. de Jongh uit Meliskerke vond op 16 november 1984 op de klei van het strand achter Berkenbosch/Duno een vleugel lanspunt welke vermoedelijk uit het einde van de 8e of de 9e eeuw dateert. Ge zien het belang van de vondst voor de wetenschap droeg de heer De Jongh het oude wapen spontaan aan het Genootschap over. De vleugellans is spoedig daar op overgebracht naar de heer J. Ypey (oud-hoofd van het laboratorium van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort) die zeer gespecialiseerd is in het conserveren van metalen en andere archeologische voorwerpen en een grote kennis bezit van vroegmiddeleeuwse sieraden en wa pens. De lanspunt is nog 48,2 cm lang; veel meer dan 49,0 cm zal hij oorspronke lijk niet zijn geweest. Het gewicht bedraagt 450 gram. Het wapen is vrij ernstig gecorrodeerd, maar bezit nog een vrij dikke metalen kern. Het bladpuntje is af- XI

Archief | 1985 | | pagina 9