delandsche polder en Stelle maakten van 1847 tot 1871 steeds deel uit van het bouwlandcomplex en zijn daarom ieder jaar in het Arbeidsverdiensteboek ver meld. Tezamen omvatten ze ruim 15 ha. Daarnaast zijn er een aantal percelen geregistreerd, die slechts een paar j aar gebruikt werdenIn het geval van de Wes- terstriepe gaat het om gescheurd weiland, dat-na vier jaar lang als akkerland in gebruik geweest te zijn - weer tot weiland werd bestemd. De hoek in de kleine Reinhoutspolder, aangekocht in 1853, is in 1856 weer uit h etArbeidsverdiensten- boek verdwenen. Naar alle waarschijnlijkheid is hij verhuurd of verpacht. Het verlies aan bouwland voor het eigen bedrijf is na enige tijd weer goedgemaakt door het scheuren van het Padweitje en de ingebruikname van de hoek Achter P. Luikenaar. Incidenteel komen er in het loonkostenboek nog enige perceeltjes voor, die voor een jaar gehuurd werden. Met al dit wisselende land erbij was er over de gehele periode genomen steeds zo'n 16 tot 17 ha bouwland in gebruik. Omwille van de afwatering waren de verschillende bouwlandkavels doorsneden met smalle greppelsdie tevens de begrenzing van de kleinere percelen vormden welke men als de eigenlijke bebouwingseenheden moet beschouwen. Om ver warring te voorkomen zullen we deze perceeltjes van nu af aan stukken of 'stik ken' noemen. Onder die naam stonden ze tenminste op Tholen bekend17. Deze 'stikken' waren vrij smal, zo'n 10 tot 15 meter, en lagen rond, dwz. in het midden hoger dan aan de greppelkanten. Ze hadden echter wel een gemeenschappelijk voorend. De langgerekte 'stikken' zijn in de loonboekhouding voortdurend met nummers aangeduid. Weliswaar is de nummering in de loop van de jaren wel eens veranderd, maar de identificatie leverde door de opgave van de oppervlak- tematen, die nauwelijks wijzigden, geen problemen op. De oppervlakte varieer de sterk per 'stik'gemiddeld echter besloeg zij 253 Blooise roeden ofwel 33 are 79

Archief | 1986 | | pagina 101