266 f 2,25. Elk jaar komt hetzelfde perceelnummer met een ander gewas terug. Door nu per 'stik' per jaar de geteelde gewassen na te lopen kan men uiteindelijk een totaaloverzicht samenstellen van het grondgebruik op het akkerbouwbedrijf in de loop der jaren. Aldus is geschied. De resultaten van dit reconstructiewerk vindt men in Bij lage 1Ze zij n in een beknopte en meer overzichtelij ke vorm ook gepresenteerd in figuur 2, hieronder. Niet alle grondgebruik kon achterhaald worden. In de tabel zijn voor enkele per celen in bepaalde jaren vraagtekens geplaatst, die in de onderstaande figuur zichtbaar gemaakt zijn in de blokjes 'onbekend'. Het is niet waarschijnlijk dat dit 'onbekend' slaat op de teelt van marktgewassen, aangezien daarvoor de meeste arbeid is verricht. De cijferwoede van Adriaan Vaar concentreerde zich juist op deze gewassen, zeker waar het de opbrengsten betreft. Het 'onbekend' moet daarom betrekking hebben op braakland of op percelen met voedergewas sen of aardappelen die voornamelijk voor eigen consumptie geteeld werden. De omvang van 'de brake' kan alleen bepaald worden aan de hand van de aanteke ningen over het uitspreiden van mest door de landarbeiders. Omdat echter in la ter jaren de bemestingsarbeid meer en meer in daggeld werd verrekend, waarbij nummer en grootte van de bemeste 'stikken' niet meer opgegeven hoefde te wor den, kan voor die tijd de ligging en omvang van de braakpercelen minder goed nagegaan worden. ha ha Figuur 2. Het gebruik van de grond n.b. Haver is hier onder de voedergewassen begrepen granen I koolzaad H meekrap 111 peulvruchten IHM braak voedergewassen 82

Archief | 1986 | | pagina 108