- 4 sepia aquarellen door H. Seghers van Aardenburg, St. Anna ter Muiden en Sluis, ca. 1908. -11 etsen door Wim Abeleven van de verwoestingen in Middelburg, 17 mei 1940; - een aquarel door J.F. Schütz van de Westerschelde bij Vlissingen en het strand aan het Nollehoofd aldaar (1912); deze aquarel is ontdekt achtereen tekening van de Giststraat te Middelburg (1923) door H. de Boer, bij het verwijderen van de lijst; - 6 foto's van behangselschilderingen (thans in particulier bezit) door A. Schou- man, omstreeks 1750 gemaakt voor het thans verdwenen pand Dwarskaai 14 te Middelburg. Van waterstaatswerken, in Zeeuwsch-Vlaanderen uitgevoerd tussen 1883 en 1908, zijn enkele bouwtekeningen en foto's ingekomen. Belangrijk zijn verder twee fotografische collecties: een assortiment glasnegatieven betreffende Wal cheren van c. 1915-1955 door D.P. Cornelisse en een drietal albums van H.H. Roels, bevattende foto's van gezichten en klederdrachten op Walcheren tussen c.1870 en 1900. Aan de collectie prentbriefkaarten konden enige duizenden stuks worden toege voegd door de overdracht van de series die tot dusverre nog in het Zeeuws Mu seum waren achtergebleven. De kunstenaar Joost Heeren tekende grote pano rama's van de Aemiliapolder (Biervliet), IJzendijke en Middelburg, waarvan het laatste in origineel, de beide andere in afdruk in de verzameling zijn opgeno men. Een volledige lijst der aanwinsten - waaronder ook 31 kaarten - is in het ar chief van de commissie opgenomen. De talrijke schenkingen worden hier dank baar gememoreerd. In de kaartenzaal van het Rijksarchief meldden zich 173 bezoekers voor de Ze- landia Illustrata. Zij raadpleegden 414 nummers. Bovendien werden 224fotore- produkties op bestelling geleverd. De aanmaak van passepartouts en melinex- hoezen werd na de opschorting van het vorig jaar hervat; deel III van de Ze- landia Illustrata is nu gereed. Nagenoeg voltooid is de fotocatalogus van de delen I, III en IV. Ten einde de donateurs van het Begunstigersfonds een indruk uit de eerste hand te geven van wat de Zelandia Illustrata omvat en wat er alzo in omgaat, nodigden beheerders en conservatoren hen op 10 december uit voor een bezichtiging met toelichting in de overigens streng afgesloten catacomben van het Rijksarchief. De reactie bleek verheugend positief, zodat een herhaling t.z.t. zeker te overwe gen valt. Het team van beheerders en conservatoren stelde een schema vast voor taxatie van de hele verzameling. Aan de hand daarvan werd voor ieder stuk de waarde globaal bepaald. De aanwinsten van de kaarten, niet in de gedrukte catalogus voorkomende, zijn beschreven, een kaartsysteem op de wapenafbeelding in deel III en een nadere toegang tot dit deel zijn voltooid. De beheerder A.F. Wennekes genoot hierbij wederom de uiterst waardevolle medewerking van ir. C. J. Soeters. Het panorama van Middelburg door Nic. Visscher (Zei. III. II, nr. 211) werd op origineel formaat met de bijbehorende prenten van het stadhuis en de Oostkerk door P.H. Schut (II nr. 383 en 624), voorzien van een uitvoerige toelichting, in druk uitgegeven. Deze uitgave vormde de aanleiding tot een tentoonstelling in de voorzaal van de Statenzaal in de tweede helft van juli. Zij trok 2875 bezoe- XIV

Archief | 1986 | | pagina 12