kers. Andere afbeeldingen werden uitgeleend aan tentoonstellingen in de Zeeuwse Bibliotheek over de Psalmberijming van 1773, Suriname en de Rijks kweekschool, aan het oude raadhuis in St. Anna ter Muiden over Zeeuws- Vlaamse kunstenaars, aan de gemeente Goes voor een presentatie van de door drs. K. Bostoen gepubliceerde oudste Nederlandse grammatica van J. Rader- macher en de gemeente Veere voor de Veerse Meerdagen. Fossiele zoogdieren De conservator A.M. Dumon Tak bericht het volgende: De verzameling fossiele zoogdieren werd in 1985 uitgebreid met slechts enkele aanwinsten. Eén belangrijke aanwinst dient vermeld te worden in dit verslag: een staartwervel van Mammuthus meridionalis (Nesti), opgevist in de Noord zee. Het bot is versteend en zwart van kleur. Mammuthus meridionalis (zuidelijke mammoet) uit het Vroeg-Pleistoceen was een voorouder van de Laat-Pleistocene wolharige mammoet, Mammuthus pri- migenius (Blumenbach). Deze aanwinst is daarom zo belangrijk omdat staart- wervels van fossiele olifanten weinig worden opgevist en bovendien vaak niet worden herkend. Treft men ze, al dan niet herkend, in de verzamelingen aan dan betreft het bijna altijd staartwervels van Mammuthusprimigenius; die van zijn Vroeg-Pleistocene voorouders zijn in Nederland echter zeldzaam. Het stuk werd geschonken door de heer J.S. de Visser te Westkapelle. Mollusken De conservator F. A.D. van Nieulande bericht als volgt: Begin 1985 werd in samenwerking met het Zeeuws Biologisch Museum een ten toonstelling ingericht in Oostkapelle, genoemd 'Fossiele schelpen zoeken, en vinden in Zeeland'. In een twaalftal vitrines wordt een inzicht gegeven in een aantal aspecten betreffende geologische opbouw van Zeeland, fossilisatie, evo lutie en voorkomens van fossiele schelpen in onze provincie. Zeer veel schelpen uit diverse particuliere collecties werden tentoongesteld; dankbaar is ook gebruik gemaakt van materiaal van het Rijksmuseum van Ge ologie en Mineralogie te Leiden. Veel hulp bij het inrichten en voorbereiden van de expositie werd ondervonden van de leden van de Werkgroep Geologie, welke ook het merendeel van het fossiele materiaal in bruikleen ter beschikking stel den. De tentoonstelling zal nog lopen tot na de zomervakantie van 1986. Voorbereidingen voor een permanente expositie in het Zeeuws Museum te Mid delburg zijn gaande; zo mogelijk wordt de nieuwe opstelling nog in 1986 verwe zenlijkt. Een onderzoek naar het voorkomen van fossiele en recente schelpen op het strand van Cadzand is nog in volle gang, hetgeen nogal wat soorten oplevert, die nog niet eerder in Nederland werden aangetroffen. Een aantal hiervan zal met tertijd zeker aan de collectie van het Genootschap worden toegevoegd. Drs. J.H. Kluiver, hoofdconservator. XV

Archief | 1986 | | pagina 13