Ook voorde verbruikerscoöperatie 'de Broederband', in 1910 begonnen als een kleine bakkerij aan de Paul Krugerstraat, waren de jaren '20 niet onopgemerkt voorbijgegaan. Het aantal winkels werd fors uitgebreid en het ledental was eind 1931 uitgegroeid tot iets minder dan 1.30043. Samenwerking vond vanaf 1931 plaats in de Plaatselijke Coöperatie Raad44. Anno 1930 beschikte de plaatselijke sociaaldemocratie verder nog over een VA- RA-afdeling45, een vrouwenbeweging46, een Instituut voor Arbeidersontwikke ling47, een AJC48, een sportbond49 en een zangvereniging 'De Volksstem'5". Een vrijwel complete rode familie. Al mocht er in de praktijk soms samenwer king zijn met andersdenkenden - die tussen de verschillende bonden tijdens de staking van 1928 was hiervan een voorbeeld - de vérgaande verzuiling, die zich ook in Vlissingen geheel analoog aan de landelijke ontwikkeling had voltrok ken, zorgde voor een nauwgezette afbakening van het sociaaldemocratische ter ritoor. Een eigen cultuur met eigen symbolen had zich gevormd51 Na de verkiezingen van 1931 werd een nieuw gemeentebestuur gevormd, waarin nu ook de SD AP in de persoon van De Meij vertegenwoordigd werd. De SD AP- wethouder kreeg gemeentewerken52. Geheel probleemloos geschiedde deze be noeming echter niet. Van Oorschot vroeg zich af of aanvaarding van de benoe ming wel wenselijk was: 'De Meij zit zonder eenige afspraak in het College. In andere plaatsen is in dergelijke gevallen een compromis gesloten. Vlissingen echter niet'Hij was bang, dat De Meij niets zou weten te bereiken dat specifiek socialistisch was en wilde van hem weten of alle pogingen in het werk zouden worden gesteld een goede regeling voor armen en werklozen tot stand te brengen De Meij deed echter geen enkele concrete toezegging. Hij stelde al leen, dat 'zijn partij besloten heeft, uit practische overwegingen te moeten heenstappen over de principieele bezwaren van den linkervleugel van zijn partij tegen het bezetten van wethouderszetels54. De sociaaldemocraten hadden nu de gewenste verantwoordelijkheid tot meebe sturen gekregen. Vol vertrouwen konden ze, zo scheen het, de jaren '30 ingaan. 114

Archief | 1986 | | pagina 140