plooide de plaatselijke organisatie nog nauwelijks noemenswaardige activitei ten70. Een soortgelijke strategie werd gevoerd door de federaties van bouwvak- en transportarbeiders, sinds 1931 verenigd in het 'Plaatselijk Arbeids Secretariaat' (PAS)71. Gedurende de eerste helft der jaren '30 zag het PAS nauwelijks andere mogelijkheden dan het voeren van algemene propaganda. Deze strijdwijze werd door het NAS in een plaats als Vlissingen 'waar weinig vakactie in den en- geren zin tot uiting kan komen' als enig mogelijke gezien7". Het PAS moest in 1935 tot zijn teleurstelling vaststellen, dat er in Vlissingen weinig resultaten kon den worden behaald. De activiteiten en de geringe omvang van de eigen organi satie speelden hierbij volgens eigen zeggen een belangrijke rol77. Pas in de tweede helft van het decennium deed het PAS pogingen meer gerichte acties te voeren, vooreerst echter zonder enig succes. Zo kon een in september 1936 ge plande vergadering tegen de door de regering aangekondigde steunverlaging geen doorgang vinden. De penningmeester van het PAS, J. Joosse, noemde de zeer geringe omvang van de organisatie en de apathie onder de arbeiders de be langrijkste oorzaken: 'de geest onder de arbeiders is van dien aard, dat er op het moment niets te bereiken valt onzes inziens'74. Een berustende sfeer onder de werkenden en werklozen. Een concurrentie van links die te zwak was om voor de sociaaldemocratie een serieuze bedreiging te vormen. Waren deze omstandigheden voor de sociaaldemocraten niet voldoen de om, ondanks de malaise, hun vertrouwen in de toekomst te blijven behou den? De uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen in juni 1935 was voor de par tij het bewijs, dat ze op de goede weg zat. Had ze in 1931 25,7% van de stemmen behaald, nu kwam ze aan 32,6%75. Van Oorschot was nog vóór de verkiezingen tot de SDAP toegetreden70. Een overgang, die hij als noodzakelijk zag gezien de steeds sterker wordende 'aanvallen van de reactie'de uitholling van de gemeen telijke autonomie en de opkomst van het fascisme77. De SDAP bezette nu 7 van de 19 zetels en was de enige linkse arbeiderspartijHet optimisme van de partij mocht door deze uitslag dan zijn versterkt, binnen de gemeente kon ze voorals nog weinig doen aan het probleem der werkloosheidImpulsen van buitenaf wa ren nodig om partij en vakbeweging uit hun defensieve posities te halenDe ont wikkelingen in de loop van 1935 boden hoopvolle perspectieven voor de Vlis- singse sociaaldemocratieDe eerste tekenen van herstel der conjunctuur traden op en in hetzelfde jaar werd door de landelijke partij en vakbeweging het 'Plan van de Arbeid' geïntroduceerd. B. de periode 1935-1939. Met het Plan van de Arbeid hadden de sociaaldemocraten een concreet alterna tief voor de gevoerde regeringspolitiek. Het behelsde een aantal maatregelen om het economisch leven van nieuwe impulsen te voorzien, de werkloosheid te rug te dringen, toekomstige conjunctuurschommelingen zo veel mogelijk af te zwakken, de produktie en distributie te ordenen en het welvaartspeil te verho gen78. De opstellers van het Plan dachten een oplossing voor het werkloosheids vraagstuk te hebben gevonden, waardoor tevens een einde zou worden gemaakt aan het gevaar van radikale bewegingen, zoals het fascisme en communisme, die in hun ogen de democratie bedreigden. De sociaaldemocraten vonden, dat de opkomst van het fascisme en de toenemende werkloosheid dwongen tot een 126

Archief | 1986 | | pagina 152