koersverlegging. De defensieve strategie werd opgegeven. Samen met de pro- gressief-burgerlijke partijen moest worden gewerkt aan een oplossing der crisis. Dit betekende dat de SDAP haar politieke isolement moest opgeven. Conces sies aan de burgerlijke partijen waren noodzakelijk. Het socialistische ideaal van een socialisatie der produktiemiddelen werd opgegeven en ingeruild voor een ordeningsgedachte: een ordening van het economisch leven, die het kapitalisme in wezen onaangetast liet79. Reeds in april 1935 had de Amsterdamse journalist Meyer Sluyser op een verga dering in Vlissingen de contouren van het Plan uiteengezet8". Begin 1936 werd een plaatselijke commissie geïnstalleerd, die als taak had de coördinatie van alle activiteiten die op de propaganda voor het Plan waren gericht81Voor de eigen leden werden cursussen georganiseerd, bedoeld om de economische grondsla gen van het Plan te verduidelijken82. In de loop van 1936 en '37 nam de propa ganda op plaatselijk niveau een geweldige omvang aan. Openbare vergaderin gen werden belegd, waarop sprekers uit het land werden uitgenodigd. Zo kwam in september '36 de Amsterdamse wethouder S.R. de Miranda spreken over het Plan en zijn ervaringen in de hoofdstad, waar de sociaaldemocraten al in 1934 een begin hadden gemaakt met het opstellen van een economisch programma, gericht op terugdringing van de werkloosheid. De Miranda achtte werkloos heidsbestrijding binnen de gemeente wel degelijk mogelijk. Zijn plan voorzag in de bouw van arbeiderswoningen, verbetering van het verkeer en stadsverfraai- ing. Uitvoering van deze projekten zou in de ogen van de wethouder werkverrui ming en koopkrachtverhoging betekenen, waarmee niet alleen de belangen van de arbeiders waren gediend, maar ook die van de middenstand en het stads bestuur83. De 1 mei-viering werd door de Vlissingse sociaaldemocraten aangegrepen om een Plan-spel op te voeren, waarin de abstracte theoriën van het Plan aanschou welijk werden gemaakt84. De colportage met 'Vrijheid, Arbeid, Brood', in 1933 geïntroduceerd als orgaan tegen het fascisme en communisme, bereikte in de ja ren '36 en '37 een hoogtepunt. Vlugschriften tegen de NSB en de bezuinigings- politiek van de regering werden uitgedeeld. Aan de werklozen gerichte manifes ten, alsmede brochures, getiteld 'Het Plan van de Arbeid en de Middenstand' en 'Het Plan en de Landbouw' werden in grote oplagen verspreid85. Al deze activi teiten, die tot de landelijke verkiezingen in mei '37 duurden, waren erop gericht de nationale problemen onder de aandacht van de stadsbevolking te brengen. De sociaaldemocraten waren zich bewust van het feit, dat de mogelijkheden om vanuit de gemeente initiatieven tot terugdringing van de werkloosheid te nemen zeer beperkt waren. Toch was hun optimisme groter dan in de voorgaande jaren. Dit werd duidelijk uit de discussies naar aanleiding van de gemeentebegroting voor 1936. De Meij hoopte, dat de opleving van 'De Schelde' de gemeente wat meer financiële armslag zou geven, waardoor de zelfstandigheid van de gemeen te werd versterkt86. De anders zo gematigde Van Hal twijfelde aan de juistheid van de in het verleden door de SDAP gevoerde politiek. De gemeente moest zich in zijn ogen veel minder sterk aan de voorschriften van het rijk binden. Vol enthousiasme wees hij op de perspectievendie het Plan de Vlissingse bevolking bood. Woningbouw, krotopruiming en stadsverfraaiing waren projekten, die in het kader van het plan in Vlissingen konden worden gerealiseerd8 De socialisti sche raadsleden achtten echter de volledige uitvoering van het Plan alleen dan mogelijk, indien de SDAP op landelijk niveau meer invloed kreeg. 127

Archief | 1986 | | pagina 153