47. Zie Bijlage I. In SB, Dossier Behem, nr. 11 (de kroniek van Depholt) bevindt zich een Duits afschrift van de brief. 48. SB, Dossier Behem, nr. 138. Maria van Hongarije beloofde in een brief aan Bremen, dat zij zou 'doen informeren van 't gene dat tot Amsterdamme gheschiet zoude mogen zyn en daer inne zoe versien dat 't zelve nyet meer gebueren en zal unde die mesdade- gen doen straffen na huere verdienste'. 49. Ibidem, nr. 107. 50. Ibidem, nr. 11In de kroniek van Depholt treffen we de volgende passage aan over de ontsnappingspoging: 'Item der Vangenn worden veerlost, de brecken uth den Stacken unnd der fangenntoren by der Rotelenn up den dach Lamberti, als se mitt groter pyse- ringe ohrer Knacken uth deme stacken gebracken. Se hebben seeinn langtowgefloch- tenn vann ohrenn Boxenn, Hosen unnd hemmeden, denn stötten das dach dorch nah der weser in der nachttletenn sich hendalbydem towe ,einenahder anderenSe rac- keden vort einenn fischer kanen. Dar geven se sick ein roren de weser hend oell. Que- men up de hunte, se worden vann Bremer cheper volkse erkannt, inn de schepe genah- men unnd wedder inn Bremenn gebrachtt. Dar mostenn se syn unnd sterven'. 51. Zie noot 42. 52. SB, Dossier Behem, nr. 122. Zie ook: W. van Bippen, 'Bremens Krieg' 75-76. 53. W. von Bippen, 'Bremens Krieg' 52. Troepen die Bremen in 1547 belegerden, trokken de 'Franz Bhemen galgen' om, waaraan meer dan 70 schedels genageld waren. 54. R. Degryse, 'De konvooiering van de Vlaamsche visschervloot in de 15e en 16e eeuw' in: Bijdragen voor de geschiedenis der Nederlanden, II (1948) 16-17. 55. RAZ, Rekenkamer Bourgondisch-Oostenrijkse Tijdvak, inv. nr. 457 (geliasseerd met inv. nr. 264). In deze rekening verantwoordde de rentmeester Bewesten Schelde, Hyronimus Zandelin de kosten door hem gemaakt tijdens de rechtszaak tegen de Franse zeerovers, o.a. voor de cipiers, voedsel, doktersrekeningen en bodeloon. J. Reygersberch, Dye Cronijcke van Zeelandl, 360-362. Reygersberch wijt het uitstel aan de brand waardoor Middelburg getroffen was. 56. Ibidem, 364. 19

Archief | 1986 | | pagina 41