BIJLAGE I Akte ter ondertekening van aanstaande participanten voorgelegd. Tekst vastgesteld in de ju- ni-juli vergadering van de Staten van Holland en West-Friesland. Geïnsereerd in de (gedruk te) Resoluties van 1606 p. 174. Alsoo kennelijck is, dat de Spanjaerts ende hare Adhaerenten trachtende om de Nederlan den in de uyterste benaeutheydt te brengen over eenige jaren gearbeydt hebben, omme de goede Ingezetenen der selver, de Navigatien, Negotiatie ende Commercie alomme te be letten, jae gantschelijck daer van te beroven, hebbende daer toe van tydt tot tydt verschey- den Placaten doen uytgaen, oock sonder waerschouwinge tot meermalen arresten van Schepen, Goederen, ja Persoonen gedaen, ende eyntelijck met ongehoorde Tirannye, veel Zeevarende Luyden op de Galeyen geworpen ende doen sterven, oock eenige (doen de hare oprechte handelinge) geweldelijcken overvallen, ende met ongehoorde wreet- heydt omgebracht ende getracteert; Soo is 't: Dat by eenige Liefhebbers des geliefde des Vaderlandts, ende Beminders van de Navigatie, Handelinge ende Commercie (daer by het welvaren van de Vereenighde Lan den, ende de goede Inghezetenen der selver principalijck bestaet) voorghenomen is in de Vereenighde Nederlanden een generale Compagnie op te rechten onder behoorlijcke oc troy, authoriteyt ende assistentie van de Heeren Staten Generael der Vereenigde Landen, de welcke alleen (op redelijcke conditiën en verdeelinge van de esquipage en Commercie, over de respective Provinciën, Quartieren ende Steden der selver,) op den voet van de Generale Oost-Indische Compagnie ende al sulcke andere vorderlijcke conditiën ende as- sistentien als men verthoont te impetreren, op de Kusten van Africa ende Guinea van Ca- boverde, tot de Cabo bonne Esperance, midtsgaders van de Landen van America, van de Strate Magellanus, tot Terra Nova, ende alle de Eylanden tusschen beyde gelegen, uyt de Nederlanden te mogen handelen, vriendtschap met de naturele Ingelanden aldaer te ma- ecken, ende de Spanjaerts ende hare Adherenten in hare Handelinge ende Navigatie al daer af-breuck te doen, daer toe men Octroy van twintigh ofte vyf en twintigh jaren sal ver- soecken, midts dat de Schepen alleenlijck om Sout op de voorschreve Kusten varende, on der eene goede ordre ende voet daer op te nemen, op de voorschreve Landen buyten de voorschreve Compagnie sullen mogen varen; alle het welck wy ondergeschreven bevin dende een loffelijck, eerlijck ende dienstelijck voornemen voor de Vereenighde Landen, en de goede Ingezetenen der selver. eensamentlijck tot handthoudinge ende vermeerde- ringe van de Navigatie. Handelinge ende Commercie, oock vertieringe van alle soorten van Manufacturen, belooft hebben, ende beloven by desen, tot de voorschre\e Compag nie binnen vyf jaren eerstkomende, op sulcke termynen als de Bewinthebbers overde selve generale Compagnie te stellen, sullen goedt ende noodig bevinden, te haerederen ende furneren de somme hier onder by onse respective verklaringe gesteldt, ende dat onder alle verbandt van onse Persoonen en Goederen. Gedaen in Julio en Augusto in den jare sesthien hondert ende ses. BIJLAGE II Bij de Staten van Zeeland ingekomen brief met bijlage van de bijzondere gedeputeerden bij de Staten-Generaal: Cornelis Munnix en Salomon Janssen dd. 30 september 1606 (archief Staten van Zeeland, nummer 912). Zeer wijse voorzienighe ende zeer discrete heeren Staten tslants ende Graeffelicheit van Zeelandt Alzo wij op den 21 dagh van deser maendt zijn vertrocken uuyt Zeelant ende op den 24 dit to ghearriveert in 'sGravenhage alwaer wij terstont zijn ghegaen ten huise van d'heer Jo- 48

Archief | 1986 | | pagina 70