achimy om hem te presenteeren de missive van U Edele an ons verleent, hebben bevonden dat hij dien dagh vertrocken was naer Amsterdam. Daernaer hebben ooc vernoemen naar d'heer advocaet Barnavelt, die ooc vertrocken was met eenighe Edel Mogende heeren Staeten-Generael naer den legher van zijn Excellentie ende alzo zijn wij ghegaen by den raedtsheere F. Francq, die den zaecken van de Westyndien zeer beneerstight, die ons ra- eden naer Amsterdam te trecken alwaer wij d'heer Joachimy met eenighe ghedeputeerde van Amsterdam vinden zouden, de in de zaecken van de Westyndien aireede ghebesoig- neert hadden. Ende op25en courantzijn wij hierghearriveert, alwaer wij d'heer Joachimy hebben ghevondenden brieff van U Edele an hem ghepresenteert ende naer ghelesen ons gheraden van hier niet te vertrecken voor anderstont. Wijlieden zouden ons met hem pre senteeren voor de ghedeputeerden, die aireede van weghen die van Amsterdam in dese zaecke ghebesoigneert hadden. 'tWelcke waeren twee burghemeesters die ons verclaer- den 'tghene dat goedt bevonden was onder hemlieden te verzoucken an de Edel Mogende heeren Staeten-Generael tot vervoorderinghe der Westyndische compaignie. Waervan U Edele hier beneffens de coppie zenden, dewelcke in staete ghehouden is tot de naeste ver- gaderinghe, die ghestelt is op den 5 October ende alzo d'heer Joachimy met den griffier Aertsins ende andere heeren Staeten-Generael hebben goedt bevonden, dat wijlieden in den Haeghe blyfven zouden tot deselve vergaderinghe zal gheschieden. Van al het welcke wij U Edele wel hebben willen verwittighen. Hiermede zullen desen eijndighen, biddende Godt almachtigh te willen verleenen, Edele wijse voorzienighe ende zeer discrete heeren, dat zaligh is. In Amsterdam desen laesten september 1606. U Edele goedtwillighe dienaeren Cornelis Muenicx ende Salomon Janss. [Aan de adreszijde staat:] Edele, wijse, voorzienighe ende zeer discrete heeren, Mijn heeren de Staeten 'tslants ende graeffelicheyt van Zeelandt residerende tott Middel- burgh pera [bijlage bij bovenstaande brief] Vrijheiden, exemptien ende subsidien, die de Edel Mogende heeren Staten-Generael de generale Westyndische compaignie souden moghen ende behooren te accordeeren Eerst vrijdom van alle thollen duer de Vereenichde Provintien voor soo langhe als de voor- seyde compaignie zal dueren. Exemptien van uutgaende ende incommende convoijen voor den tijt van twintig jaeren. Dat de landen in de prinsen, die bij dese compaignie sullen worden ghedaen, in plaetse van een vijfde niet meer en zullen ghenieten als een tiende ende zijn Excellentie niet meer als een dertighste uuyt suvere overschot derselver ende dat niettemin alle deselve zullen wor den gheimploieert tot d'uytrustinghe van de schepen, besettinghe van plaetsen ende beta- linghe van volck dienende ten oorloghe ende tot verzeekeringhe van dese compaignie zal moeten ghebruicken, sonder dat men daer van zal doen eenighe distributie dan teijnde van d'eerste vier jaeren. Dat men voort de compaignie behoort te assisteeren ende bij te staen met zesthien schepen van oorloghe, het minste van 150 lasten sijnde, behoorlick ghemonteert van gheschut ende ammonitie ende voorsien van alle nootelickheyden ghelijck die op soo grooten expeditie behooren versien te zijn, midtsdat die uut zouden worden ghemant ende ghevictailleert tot coste van de compaignie Dat voorts de compaignie worde ghesubsidieert met een somme van zeshondert duysent guldens te betalen op alzulcke termijnen als de participanten haren capitalen zullen fur- neeren 49

Archief | 1986 | | pagina 71