3. Behoudelijck dat den voorseyde gouverneurs, officiers van justitie ende voick van oorloge eedt van getrouwicheyt aen ons sullen doen ende oock aende compaignie, ende 't recht daervan vercregen hebbende die de voorseyde gouverneurs ende officiers van justitie ende alle andere sullen mogen affstellen, continueren ende veranderen na de gelegentheyt der saken, ende na dat sij sullen oordelen best te sijn. 4. Ende indien de voorseyde compaignie op eenige plaetsen in schijn van vruntschap bedro gen ofte qualijck getracteert mochte wordden, ofte dat in't vertrouwen van eenige pennin gen ofte coopmanschappen deselve sonder restitutie ofte betalinge daervan te genieten, gehouden worddende dat sij de schade na de gelegentheyt der saecken ende na dat sij best sullen vermoegen, sullen doen repareren deur alsulcke middelen als men gevouglicxt sal connen. 5. Ende naerdien de Spaignaerden, Portugeesen ende andere in die quartieren den Spaig- naerden toegedaen, den voorseyde compaignie geen handel en sullen willen toestaen, maer ter contrarie dieselve tegenstaen ende met alle middelen van gewelt ende wreetheyt soucken sullen te verhinderen ende te beletten, dat daeromme de voorseyde compaignie bij desen sal sijn geauthorizeert ende volcommelijcken gelast d'zelve mette wapenen sulcx te mogen constringeren ende om deselve te doen alle mogelijcke affbreuck te water ende te lande, insondercheit omme henluyden met alle middelen te verhinderen de vaert op Spaig- nen ende Portugael mitsgaders op alle andere landen den Spaignaerden toegedaen opdat sy daerdeur genootsaeckt sijn moegen de handelinge van de compaignie te admitteren, sulcx nochtans dat de compaignie niemant en sal beschadigen die met henluyden in vrunt schap sal willen handelen ende haere commercie toelaten, maer dat sij mette selve sullen handelen in alle vruntschap ende getrouwicheyt sulcx als goede eerlicke coopluyden toe- staet. oock sulcx dat sij d'zelve sullen helpen defenderen tegen allen dengeenen die hun- luyden daerover souden willen mishandelen ende beschadigen. 6. Ende alsoo totte plantinge, verseeckeringe ende defentie van desen handel oock noodich sal sijn eenich chrisvolck mede te nemen sullen wij de voorseyde compaignie version met soodanich voick van oorloge van commandement ende van fortificatiën als de bewintheb- bers deser compaignie sullen noodich achten, mits dat die bij de compaignie uuyte con- questen ende prinsen sullen wordden betaelt ende onderhouden. 7. Dewelcke boven den eedt, die sij aen ons ende sijn Exellentie als gouverneur hebben gedaen, oock sweren sullen het commandement van de voorseyde compaignie te volgen ende haere saecken te helpen vorderen nae haere beste vermoegen. 8. Dat de provoosten van de compaignie aen lant sullen mogen apprehenderen het scheeps- voick ende ander voick van oorloge dat hem in dienste van de voorseyde compaignie bege ven heeft ende de geapprehendeerde t'scheep brengen, 'tsij in wat steden, plaetsen ofte ju risdictiën van dese landen de selve bevonden mochten wordden, mits dat de provoosten te vooren sullen aenspreecken d'officiers ende magistraten van de steden daer sulcx valt. 9. Dat wij geen schepen, geschut oft ammunitien van dese compaignien tot diensten der lan den en sullen nemen, dan met consent van deselve compaignie. 10. Hebben voorts dese compaignie geoctroyeert, gepriviligeert ende gegunt, octroyeren ende gunnen mits desen, dat sij met alle haere schepen ende goederen vrij sullen mogen passe ren ende repasseren voorbij alle tollen deser landen, oock die de heeren van Wassenaer in Hollant hebben toebehoort, ende dat sij d'selve vrijheyt sullen gebruycken in sulcker vou- 52

Archief | 1986 | | pagina 74