Ad art. 12: De gebruikelijke afdrachten van de behaalde buit aan de admiraliteiten waren hoger. In 1574 bedroegen ze 20% 'voor het Land' en 10% voor de admiraal-generaal (Zie Maritieme ge schiedenis, dl. 1, p. 331). (Voor de voorgestelde, verminderde, bijdrage zie ook de brief van Munnix en Janssen, Bijlage II). 13. Behoudelijck nochtans, dat de compaignie gehouden sal sijn alle de ingebrachte prinsen te stellen ter judicature van de Raden van de Admiraliteyt van de quartieren daer die inge bracht sullen sijn om bij deselve kennisse genomen ende gesentencieert te worden van de deuchdelijcheyt ofte ondeuchdelijcheyt van deselve prinsen, blijvende niettemin hangen de den processe d'administratie van de ingebrachte goederen bij de compaignie, ende dat onder behoorelijck inventaris ende behoudens de provocatie van dengenen die bij senten tie van de Admiraliteyt gegraveert soude mogen sijn. 14. Hebben voorts belooft ende beloven mits desen dat wij tot defentie van de voorseyde com paignie d'zelve sullen assisteren met een somme van thienhondertduysent ponden van xl grooten 't stuck, te betaelen in vijff jaeren telcken met tweehondertduysent gulden, daervan de eerste tweehondertduysent gulden sal worden betaelt soo haest dese compaig nie sal sijn geslooten ofte oock eer indien de saecke sulcx soude vereysschen ende d'andere termijnen telcken een jaer daer aen volgende. Ad art. 14: Het 'Project' (art. LXIII) noemt geen subsidiebedrag. Het 'Rapport' (art. 19, p. 15) sugge reert: dat [.../de heeren Staten-Generael de compaignye noch sullen verstrecken de som- me van seshondertduysent CarolusguldenDitzelfde bedrag wordt ook genoemd in het ver slag van Munnix en Janssen aan de Staten van Zeeland (zie Bijlage II). 15. Dat wij oock terstonts nae 't sluyten van de voorseyde compaignie d'zelve sullen geven tot haere assistentie sesthien goede schepen van oorloge't minst groot hondertvijftich lasten met vier goede welbeseylde jachten 't minste groot xl. lasten sijnde behoorlijckgemonteert ende voorsien van alles, oock van metalen ende andere geschut ende behoorelijck quanti- teyt van amunitie mitsgaders van dubbelt loopende ende staende want, seylage, touwen, anckers ende andere toebehoorten, sulcx die op alsulcke groote expeditie behooren ver- sien ende gebruyckt te wordden, behoudens dat die voorts sullen worden gemant, gevictu- ailleert ende onderhouden tot costen van de compaignie ende dat de compaignie gehouden sal sijn daerbij te voegen gelijcke xvi schepen van oorloge met vier jachten mede gemon- teert ende voorsien alsvooren om gelijckelijcke tot defentie van de traffyeque ende tot alle exploicten van oorloge gebruyckt te wordden, mitsgaders dat alle dese schepen van oorlo ge ende die coopvaerdieschepen (die mede sulcx sullen wordden toegerust ende gemant als't behoort) sullen staen onder een admiraelschap ende commandement van de compaig nie om des noot sijnde gelijckelijcke den vyant te resisteren, sulcx nochtans dat de coop- vaerders buyten noot haere ladinge niet en sullen hazarderen. Ad art. 15: Het 'Project' (art. LIX) noemt geen aantal te verstrekken schepen. Het 'Rapport' (art. 19, p. 15) noemt wel al het getal van 16. 16. Ende alsoo apparentelijck soude moge gebeuren dat den Spaignaert genootsaeckt soude wesen sijne macht tegens dese compaignie sulcx te wenden dat wij daerdeur in't oorloge te lande eenige merckelijcke verlichtinge soude mogen gevoelen, soo beloven wij in sulcken gevalle de voorseyde subsidie van iic m guldens tsiaers sulcx te vermeerderen als den staet van den lande sal mogen lijden ende de saecke van de compaignie souden mogen vereys schen. 54

Archief | 1986 | | pagina 76