Ad art. 16: Het 'Rapport' (art. 20, p. 16) stelt zo'n extra-subsidie al bij voorbaat vast op 6-800.000gulden per jaar! 17. Ende opdat dese compaignie soude mogen bestaen bij een goede regieringe ten meesten proffijte ende contentemente van alle de participanten, soo hebben wij geordonneert dat deselve regieringe sal bestaen in vier cameren van bewinthebbers, als eene binnen Amstel- redam, die hebben sal de administratie vande een helft van't capitael van dese compaignie, een camere in Seelant voor een vierde doorgehaaldderdde] paert, een camere opte Mase voor een achtste paert ende een camere in Noorthollant mede voor een achtste paert. Ad art. 17: Het 'Rapport' (art. 21, p. 16): '...dat de uuytrusting ende arrivementen tusschen de quartie- ren ofte cameren van Hollandt souden worden verdeelt, sulcx als bij 't octroy van Oost-In dien, maer dat men sal ondersoecken off die van Zeelant met redenen connen werden be- werckt om hen te contenteren met alsulcken aenpaert als nae rate van haere ingeleyde capita- elen hen soude mogen competeren, ten regarde dat de equipage wel een derden penninck meer in Zelant als in Hollant is costende. 18. Dat de camere van Amstelredam sal bestaen van xxx bewinthebbers, de camere van See lant van achtien ende de cameren van de Mase ende van Noorthollant elcx van xv bewint hebbers ten waere naemaels bevonden werdde. dat dit werck niet anders dan met meer ge tal van persoonen uuytgevoert soude connen worden, in welcken gevalle 'tselve met ken- nisse van de Seventhien ende anders niet sal mogen wordden vermeerdert. 19. Dat de voorseyde bewinthebbers sullen wordden vercooren bij dobbelt getal deur t'samen- stemminge van de gemeene participanten mits dat niemant in de camere van Amstelredam totte voorseyde electie stemme sal mogen hebben, ofte tot bewinthebber vercooren wor den, dan diegene die in de compaignie voor sijn eygen is participerende ter somme van vierduysent gulden, in de camere van Seelant ende van de Maze ter somme van dryeduy- sent gulden ende in de camere van Noorthollant ter somme van tweeduysent gulden. Ad art. 19: Het 'Rapport' (art. 22, p. 16-17) voorziet nog in de mogelijkheid dal bestaande compagnieën zich zullen verenigen, zoals dat bij de VOC het geval geweest was. Bovendien wilde men daarin de controle op de bewindhebbers sterker zien dan bij de VOC het geval was: 'Dat men in elck quartier ofte camere soude formeren eenen breeden raedt die beneffens de bewindheb bers, sulcx als de vroetschappen beneffens de magistraeten ende de hooftingelanden benef fens heemraden, souden worden gestelt. Daerinne vooreerst aengenomen souden worden al le diegeene die in de particuliere compaignyen op West-Indien, Guinea ende Brasil voor be windhebbers gedient hebben ende daertoe soude men noch mogen voegen zeker getal van de principaelste participanten van dese compaignye, te verkiesen bij de magistraete van den steden, behoudens dat nyemant daertoe soude worden genomen, dan degeenen die voor sijn eygen capitael in de compaignye soude herederen de somme van II1M gulden 20. Dat de eerste bewinthebbers sullen dienen den tijt van zes jaeren ende dat men d'zelve overstreken sijnde. bij verkiesinge als vooren sal veranderen een derdde paert van't getal van de bewinthebbers ende voor[t]s alle twee jaeren een gelijcke derdde paert, ende dat bij versterfte ofte anderssints een plaetse van de bewinthebbers vacerende uuyt het overschie tende dobbelgetal van de leste electie een ander in de plaetse sal wordden vercooren. 21. Dat in manieren voorseyd in elcke camere oock sal wordden geprocedeert tot electie van zeeckere hooftparticipanten, die herederende sijn met alsulcke sommen als vooren van de bewinthebbers is geseyt, ende dat sooveele persoonen in getaele als men tot elcke camere 55

Archief | 1986 | | pagina 77