sal bevinden noodich te sijn, die eenige uuyten heuren sullen committeren om van wegen de compaignie alle de rekeningen van de uuytredingen ende retouren, mitsgaders van alle de officieren van dese compaignie ende van de uuytdelingen te hooren ende te sluyten met- te welcke hooftparticipanten de bewinthebbers oock sullen mogen communiceren alle saecken van importantie, daerinne sij hen beswaert soude mogen vinden. 22. Dat men alle zes jaeren sal maecken generale reeckeninge van alle de uuytredingen ende retouren, mitsgaders van winst ende verlies van de compaignie soonaaest doenelijck sal sijn, te weeten eene van de negotien ende eene van de oorloge elcx apart ende dat men on- dertusschen van de winsten van de negotien sal uuytdeling doen, soo dickmaels als men sal bevinden datter thien ten hondert geproffijteert sal sijn, sulcx nochtans dat (omme de eer ste participanten die 't avontuer sullen staen niet te haest te frauderen van de segen dien Godt sal gelieven te verleenen) nyemant sijnen capitalen sal mogen trecken uuyte com paignie, dat men oock geene nyeuwe participanten sal mogen innemen dan 't eynde de zes- endedartich jaeren nadat finale reeckeninge ende estimatie alsdan sal wesen gedaen van al le 'tgene de compaignie is toebehoorende ende van de costen die te vooren bij de compaig nie sullen sijn gedaen ende die opte volgende jaeren sullen mogen te bate commen, daerinne de volgende reeckeninge sal dragen, sooveele de Seventhien de redenen sullen bevinden te behooren. Ad art. 22: Het 'Project' (art. XLll) en het 'Rapport' (art. 1, p. 6) voorzagen een tijdsduur voor het oc trooi van 60 tot 70 jaar. 23. Dat soo dickmaels het van noode sal sijn een generale vergaderinge van de voorseyde ca- meren te houden, 'tselve sal geschieden bij Seventhien personen, daerinne uuyte camere van Amstelredam sullen compareren acht, uuyt Seelant vier, uuyte Maze twee ende van gelijcken uuyt Hollant twee. Welverstaende dat de seventhien personen [een regel opengelaten] bij de meeste stemmen van welcke zeventhien personen alle saecken deze compaignie aan- gaende verhandelt ende beslooten sullen worden. Ad art. 23: Bij de VOC werd de zeventiende bewindhebber om beurten door de kamer Zeeland, de ka mer van de Maas en die van Noord-Holland ingebracht. 24. 't V'oorseyd Collegie van Seventhien bescreven sijnd. sal tesamen commen om te resolve ren wanneer men sal equipperen, hoeveele schepen men op elck quartier sal seynden ende op alle andere diergelijcke saecken de compaignie in 't gemeen betreffende sonder dat d'eene ofte d'andere camere yet sal mogen aenrichten buyten de voorseyde gemeene reso lutie, maer sullen gehouden sijn d'selve te effectueren ende in't werck te stellen. 25. De vergaderinge van 't voorseyd collegie van de xvii sal gehouden worden de eerste zes jae ren binnen der stede van Amstelredam, ende de twee jaeren daerna in Seelant ende soo voorts van tijt tot tijde. 26. Die bewinthebbers die van wegen de compaignie gecommitteert sijnde van huys sullen rey- sen 'tsij in de vergaderinge van de xvii ofte elders, sullen voor haer teercosten ende dach- gelden hebben vier guldens sdaechs, boven de schuyt ende wagenvrachten, welverstaende dat diegenen die van d'eene stadt in de andere reysen om de cameren als bewinthebbers en de regierders te frequenteren geen dachgelden noch reyscosten en sullen ontvangen tot las te van de compaignie, maer sal elcke camere toegeleet worden een sekere somme in re- compensie van reys- ende teercosten die om op haere gemeene vergaderingen te commen gedaen sullen moeten wordden. 56

Archief | 1986 | | pagina 78