27. Ende oft gebeurde dat in't voorseyde collegie van de xvii eenige wichtige saecken voorvie len daerinne de collegianten niet wel en conden verdragen ofte dat sijselffs hen souden moegen beswaert vinden om malcanderen te overstemmen dat 'tselve gelaten sal wordden tot onse verclaringe ende decisie ende 'tgene dienaengaende goetgevonden sal worden, sal achtervolcht ende naergecommen worden. 28. Ende sullen alle ingesetenen deser landen ende oock van de andere landen bij openbaere affixie van billetten binnen den tijt van een maent na date van desen te affigeren, gewaer- schout worden dat sij binnen den tijt van vijff maenden innegaende den opengelaten eerstcommende in dese compaignie sullen worden geadmitteert ende dat sij heure pennin gen die sij sullen willen inleggen, sullen mogen opbrengen in vier termijnen (te weten een derdde paert ter expiratie van de voorseyde vijff maenden ende d'ander twee derde paer- ten op drye achtereenvolgende jaeren, ten waere de Seventhiene bevonden dat men dese termijnen soude mogen verlengendaervan de participanten tevooren bij affixie van billet ten sullen wordden geadverteert. 29. De schepen van de reyse wedercommende sullen wederomme incommen ter plaetssen daer se affgeseylt sijn ende off deur fortuyne van weder oft wint de schepen van 't eene quartier uuytgeseylt aenquaeme in 't ander als die van Amstelredam ofte van 't Noorder kwartier in Seelant ofte in de Mase ofte die van Seelant in Hollant, dat niettemin elcke ca- mere de administratie ende bewint van haere uuytgesonden schepen ende coopmanschap- pen sal behouden ende dat sij dese sullen mogen verseynden ende vervoeren naer den quartiere daer de schepen waeren uuytgeseylt 'tsij met 'tselve ofte met andere schepen, mits dat van de bewinthebbers van de selve camere gehouden sullen sijn haer selffsin per- soone te laten vinden ter plaetsen daer de schepen ofte goederen aengecommen sijn, ende geen facteurs sullen vermogen daerover te stellen, maer ingevalle haer selffs niet gelegen en waere te reysen, dat sy alsdan de bewinthebbers ende camere daer de schepen gearri- veert sijn, totte administratie sullen committeren. 30. Als d'een ofte d'andere camere eenige coopmanschappen ofte retouren uuyte quartieren binnen de voorseyde limiten begrepen gecregen heeft, daervan dat d'andere is onversien, sal gehouden sijn die camere die geprovideert is, op haer versouck nae gelegentheyt van de saecke te provideren ende 't goet toe te seynden ende als sij uuytvercocht sullen hebben noch meer toe te seynden. 31. Dat men de reeckeningen van de equippagien, uuytrustingen ende ladinge van de schepen mette dependentien vandien, endegeene die tot auditie van de reeckeningen in elcke ca mere sullen sijn gecommitteert sal overleveren ende dat d'zelve sal bij henluyden wordden gehoort ende geslooten, ten langsten binnen drye maenden naer 't vertreck van de sche pen, die oock binnen een maent daerna aen de auditeurs van de respective cameren copie vandien sullen oversenden ende van de retouren sullen de cameren soo dickwils als sij ver- socht worden staet aen heurluyden overleveren, die oock dubbelt vandien malcanderen sullen overschicken ende de reeckeninge van deselve retouren sullen de auditeurs soo haest vorderen ende sluyten als't doenelyck sal sijn ende de generale reeckeninge sullen telcken zes jaeren geschieden voor de voorseyde auditeurs in't openbaer een ygelycke daertoe geroopen bij affixie van billetten. 32. De cameren des versocht sijnde bij de provintien ofte steden, wiens ingesetenen bij dese compaignie participeren ter somme van vijftichduysent gulden ofte daerboven sullen ge houden sijn aen henluyden over te seynden staet van de ingecomencargasoenen ende oock van de penningen van de vercoopinge van de vercochte goederen gecomen. 57

Archief | 1986 | | pagina 79