33. Ende indien eenige provintien goetvinden eenen agent te stellen om de penningen uuyt haere ingesetenen te versameien ende in masse in eenige camere inne te leggen, ende van de uuytdeelinge betalinge te vorderen, sal de earner gehouden sijn alsulcken agent toe te laten acces in de selve camere om aldaer geinformeert te mogen wordden van den staet van den uuytgeven ende incommen, uuyt- ende inschulden, behouden dat de penningen, bij al- sulcke agent ingebracht, sullen monteren vijftichduysent gulden ende daerboven ofte sal anderssints den provintien, met gelijcke ofte meerdere somme incommende, gegeven wor den goet middel van contentement 'tsij mits den heuren hebbende onder de hooftpartici- panten, auditeurs van de rekeninge ofte andersints sulckx men naer rate van haer capitael in redelijckheyt sal connen bevinden te behooren. 34. De bewinthebbers sullen solemnelicken sweren, dat sij hen in haere administratie sullen wel ende getrouwelijcken dragen, goede ende deuchdelijcke rekeninge doen van haere handelinge, dat sij in alles sullen bevorderen 't meeste proffijt van decompaignie ende des- selffs schade beschutten soo veele mogelyck ende dat sij den meesten van de participanten in 't opbrengen ende uuytdelinge van de penningen niet meer voordeelen sullen doen als den minsten. 35. De bewinthebbers sullen genieten voor provisie een ten hondert van de uuytreyse ende oock sooveele van de retouren welcke provisie sal verdeelt wordden voor de camere van Amstelredam de helft, de camere van Seelant een vierde paert, van de Maze een achtste paert ende van Noorthollant een gelijcke achtste paert. 36. Sulcx nochtans dat de bewinthebbers tot laste van de compaignie niet en sullen mogen brengen eenige provisie van penningen voor de compaignie te lichten ofte van de waren te beneficieren noch oock yemant anders tot laste van de compaignie committeren omme de uuytredinge te vorderen ende de waeren daertoe noodich te coopen. 37. Maer den bouckhouder, cassier ende dienaert ofte camerbode sullen gesalarieert wordden tot laste van de compaignie. Ad art. 37: Bij de VOC (art. 31) kwamen de boekhouders ten laste van de bewindhebbers in plaats van de compagniekas. 38. Ende oft gebeurde, dat onder d'een ofte d'andere camere yemant van de bewinthebbers in sulcken staet geraeckte dat hij niet en conde voldoen 'tgene hem sijne administratie aen- gaende vertrouwt waere, ende daerdeur eenige schade mochte commen, 't selve sal wesen tot laste van de penningen onder deselve camere sorterende ende niet tot schade van de ge nerale masse van de compaignie, dies sullen de penningen die de bewinthebbers hebben in de compaignie, voor haere administratie specialijck sijn verbonden, 'twelck oock plaetse sal hebben ten respecte van alle die participanten die uuyt saecken van coop van goederen ofte andersints debiteurs van de compaignie soude mogen wesen ende sal gerekent worden in alle schijne oft haer ingeleyde penningen tegen 'tgene sij de compaignie schuldich sijn van aenbeginne waere gecompenseert ende bij rescontre gedoot. 39. De bewinthebbers van de respectieve earners sullen responderen voor haere cassiers. 40. Dat alle de waren van dese compaignie, die men bij de gewichte verhandelt, sullen worden vercocht op eenderley gewichte, te weten opte swaerte van 't gewichte van Amstelredam ende dat men alsulcke waeren sal mogen overslaen binnen scheepsboort ofte in de pack- 58

Archief | 1986 | | pagina 80