huysen, sonder daervan eenige acchijns, impost ofte waechgelt te betaelen, mits dat d'zel- ve vercocht sijnde niet anders sullen mogen worden gelevert dan ter wage, endc mits beta lende den impost ende waechgelt, soo dickwils als sij worden gealieneert, gelijck als andere goederen de wage subject sijnde. 41. Dat men de personen ofte goederen van de bewinthebbers niet en sal mogen arresteren, beseften ofte becommeren om van hen te hebben reeckeninge van haere administratie van de compaignie noch oock voor de betalinge van de gaige, ofte loon van degeenen d[i]e sij in dienste van de compaignie gebruyckt hebben, maer degeene die sulcx yet op henluyden sal willen pretenderen, sullen gehouden sijn d'zelve te betrecken voor haere ordinarise rech ters. 42. Soo wanneer eenige schepen van de reyse sullen wederkeren, sullen de generaels oft com manderende over de vloote, schip oft schepen, gehouden sijn aen ons te commen doen rap port van't succes van heure reyse ende daervan schryfteiijck rapport over te leveren indien de saecke sulcx vereyscht. 43. Alle welcke privilegiën, vrijheden ende exemptien, mitsgaders d'assistentie hiervooren verhaelt in alle haere voorseyde pointen ende artyckulen wij de voorseyde compaignie met goede kennisse van saecken hebben gegunt, verleent, belooft ende toegeseyt, gunnen, ver- leenen ende toeseggen henluyden mits desen, belovende henluyden d'zelve te doen ende laten genieten, rustelijck ende vredelijck, ordonneren oock, dat deselve sullen werden on derhouden ende achtervolcht bij alle overicheyden, officieren ende ondersaten van dese Vereenichde Nederlanden sonder daertegen directelijck ofte indirectelijckcn, soo wey- nich buyten als binnen de selve Vereenichde Nederlanden, op pene van daerover als belet ters van 't gemeene welvaren derselver landen ende overtreders van dese onse ordonnantie gestraft te wordden aen lijff ende goet, belovende daerenboven dat wij de compaignie 't in houden van desen octroye sullen mainteneren ende staende houden bij alle tractaten van peyse, alliancien ende entrecoursen mette nagebuyrige princen, rijcken ende landen, son der yet te doen ofte te handelen ofte te gedoogen yet gedaen ofte gehandelt te wordden dat tot verminderinge vandien soude mogen strecken, ontbieden daeromme ende bevelen wel expresselycken alle gouverneurs, justicieren, officieren, magistraten ende inwoonder der voorseyde vereenichde landen, dat sij de voorseyde compaignie ende de bewinthebbers vandien rustelyck ende vredelyck laten gebruycken het volcommen effect van dese onse octroye, consent ende privilegie, cesserende alle contradictien ende empeschementen ter contrarien ende opdat nyemant hiervan ignorantie en pretendere, soo hebben wij gelast, dat dit octroy ofte het sommier inhouden vandier alomme bij openbaere vercundinge ofte afficxie van billetten sal wordden gepubliceert, daer ende so men gewoonlijck is te doen, want wij 'tselve ten dienste van den lande bevonden hebben alsoo te behooren. Gegeven etc. 59

Archief | 1986 | | pagina 81