Ten regard van de vaert van West-Indyen is de tegenwoordige conditie van Hollant ende Zeelant ende oock van die van Enckhuysen sulx dat men dese vaert quyt is, dat den Span- giaert ons die gestadelijck is belettende ende dat men voor oogen siet, dat hij geresolveert is in zijne wreede proceduren te continueren, sulx dat wij uuyte Westindise Zee moeten blijven ende alle onse neeringen ende schepen daervan dependerende voor verloren hou den, off wij moeten met al sulcke macht gaen dat wij hem mogen bejegenen ende zijne wreede lusten doen vergaenDit en can nyet geschieden deur eenige andere middelen dan mette gemeene macht van de compangieIn der vougen dat men van nu voortaen geen va ert op West-Indyen mach rekenen dan bij middel van de compangie ende 'tgene dat men daerdeur can vercrijgen, dat soude men moeten houden, nyet als hetgeene dat wij nu heb ben maer als nyeuwe conqueste ofte tenminsten als verloren ende gerecouvreert zijnde en de over sulx en soude nyet buyten redene zijn dat degeene die 't meeste geit daertoe inne- leyt, dat die oock 't meeste deel daerinne soude hebben. Maer dese precise rekeninge om 't gemeenbeste naelatende ende overleggende de voor- gaende conditie van die van Enckhuysen, soo sal men bevinden dat die ontwijffelyck deur de verdeelinge van de compangie ende presentatie bij den voorslach henluyden gedaen merckelick sal sijn verbetert. Want alles wel rekenende, sal bevonden worden dat die van Enckhuysen geen vierde part van de geheele soutvaert hebben gehadt, want die van Hoorn ende Amsterdam hebben oock elx meer vaerts gehadt dan die van Enckhuysen ende degeene die van Medenblyck, Eedam, uuyte Maze, Zeelant ende Vrieslant hebben gevaren, die souden haer oock daerinne tesamen overtreffen. Wel is waer dat bij den voorslach de camere van Noorthollant maer een vierde part in de soutvaert en wordt gepresenteert, 'twelck voor henluyden een achtste paert soude sijn, maer dit achtste paert gaende onder de ordre, defensie ende geregeltheyt van de compan gie sal beter ende proffijtelicker voor henluyden zijn, dan het voorgaende vierde paert, als men malcanderen uuyten watere was varende. Ende de schepen die sij hiertoe gemaeckt hebben mitsgadert de neeringe daervan dependerende sullen meer cunnen verdienen op dit achtste paert dan op het voorgaende vierde paert, ende de schepen zullen in prijse oock veel meer waerdich zijn dan die tegenwoordich zijn, want sonder dese onvoorsiene Itali- aense vrachten en soude van dit jaer nyet gevaren hebben ende de compangie en sal niet mogen nalaten alsulcke schepen te coopen. De panneluyden moeten oock bekennen dat haere neeringe bedorven is, als men met veel varens den prijs van 't sout onder de voeten brengt ende dat zij nyet en kunnen verdienen dan als het sout op een goeden prijs is, sulx dat haere conditie deur de compangie oock sal worden verbetert, die anders van cleyne verdienste moet blijven, sonder dat zij behouven te zorgen dat de compangie nyet souts genouch soude halen ofte dat zij 't sout teseer hooch soude opj agenwant mettet FranseSpaense ende ander sout van de Middellantse Zee en de van Capo Verde kan daerinne worden voorsien ende soolange daer yet te halen is, soo en can de compangie de mart van 't sout niet alleen setten, waerop die van Zeelant ende eenige steden van Hollant die daeraen nyet min en is gelegen nyet naegelaten hebben wel te letten. Al waer't dat men geen andere redenen dan dese en examineerde, soo bevint men claer- lijck dat die van Enckhuysen geen achterdeel en wort aengeboden, maerdat haere conditie merckelijck zal zijn verbetert. Maer de naevolgende redene stelt buyten twijffel dat die van Enckhuysen sonderlinge groot voordeel wordt gepresenteert, te weeten: Dat nae alle apparentie die van Enckhuysen geen hondertduysent guldens in dese compan gie en sullen furneren ende datte compangie, (soo men verhoopt) hebbende gelijck capita- el als d'Oostindise compangie, haer sesthiende paert daerinne soude bedragen vierhon- dertduysent gulden. Zulx dat voor 't eerste in haer stadt van buyten ingebracht ende bij uuytrustinge ende trafycque verhandelt soude worden de somme van !IIC M daervan de retouren alle jaere souden incommen 'twelck een groot beneficie sal zijn. Ende indien 61

Archief | 1986 | | pagina 83