Godt almachtich gelieft de landen met goet succes in dese saecke te segenen, soude lichte- iijck cunnen gebeuren dat over weynich jaeren dit capitael vier mael soo groot zoude wor den ende consequentelijck dat dit soude wesen het fondament van haer welvaren. Uuyt alle welcke redenen claerlijck wordt bevonden dat de difficulteyten bij die van Enck- huysen gemoveert geen fondament zijn hebbende, maer dat die alleen spruyten uuyt mis- rekeninge ende dat ter contrarie, alles wel gerekent zijnde, voor henluyden sooseer als voor eenige andere stadt de erectie van dese compangie is gansch nodich ende proffijtelijck ende dat henluyden aen de voortganck van deselve compangie zooveel is gelegen als eenige andere stadt van Hollant ofte Zeelant. Want hoe dat zij grooter vaert op West-Indyen heb ben gehadt, hoe zij meer quijt blijven sullen, indien de compangie geen voortganck en heeft ende hoe dat zij meer aen haere schepen ende neeringen sullen verliesen. Ende de compangie en kan geen voortganck hebben zonder 't sout daeronderte begrijpen, want henluyden geen ander trafycque aenwijsende, dan alleen Guinea, daer en can men geen groot capitael employeren deurdien de aenwijsinge op West-Indyen ende Brasil voor 't eerste niet anders en is dan cruyt ende loot. Maer Guinea ende 't sout tesamen gevoucht zijnde, soude men voor 't eerste mette verhandelinge van vijffentwintichhondertduysent guldens jaerlix min ofte meer, thien ofte XII hondertduysent gulden tsjaers cunnen proffij- teren. Ende dit is het eenige fondament van de hoope daerop den coopman zijn capitalen souden willen inleggen. Dit beginsel van Godt gesegent zijnde, soude mettertijt suffisant zijn om de negotieyen van geheel West-Indyen ende Brasil in dese landen te brengen ende daermede den Spangiaert sulx te krencken dat wij een gewenste uuytkompste van dit oneyndige oorloge souden mogen sien [doorgehaald: zijn]Maer dit fondament benemen de en sal men geen suffisant capitael vinden ende alles sal tevergeeffs zijn. Sulx dat de heeren van Enckhuysen geen voorder swaricheyt behouven te maecken om den voorslach te accepteren, gelijk die aireede bij die van Hoorn (die geen minder interest con- nen pretenderen) aengenomen is, daerop tijtelicke resolutie sal dienen genomen, ge- merckt de zaecke sonder gebrecken te zijn geen langer uuytstel mach lijden, deurdien de coophandelinge nyet langer in onsekerheyt opgehouden mach worden. Ende nadien de saecke nu genouchsaem aen haere resolutie is hangende, dewijle de diffe- renten tusschen eenige steden van Zeelant op haere verdeelingen gevallen genouchsaem zijn beslecht ende dat alle d'andere steden van Hollant ende Westvrieslant mitsgaders van Zeelant zijn geresolveert ende eendrachtelick sonder tegenspraecke dit stuck zijn houden de voor het nodichste ende proffijttelicxste dat men bij handen souden mogen nemen, soo wordt betoont dat de heeren van Enckhuysen 'tselve om haerentwille nyet en sullen laten pericliteren doorgehaaldpericuliteren]maer dat haere Edele met een goede prompte re solutie hierinne oock sullen laten blijcken d'oprechte, sincere affectie die deselve van aen- beginne tottet gemeenbeste gestadelijck hebben bewesen. 62

Archief | 1986 | | pagina 84