goede verstandhouding is gelegd. De conservators berichten over de afzonderlijke onderdelen als volgt: Boeken en handschriften Door de wisseling in dit conservatorschap zijn geen werkzaamheden te vermel den. Archeologische voorwerpen en objecten De conservator ir. J. A. Trimpe Burger bericht als volgt: Domburg/Oostkapelle (Gemeente Domburg), strandvondsten. In het Zeeuws Museum en in het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten te Middelburg be vindt zich een omvangrijke verzameling van voorwerpen afkomstig van het strand van de noordwestkust van Walcheren. Het merendeel van de vondsten is eigendom van het Genootschap en maakt deel uit van het bruikleen aan het Zeeuws Museum. De verantwoordelijkheid voor de archeologische verzameling berust bij de provinciaal archeoloog, die in de voorbije jaren tevens conservator van het Genootschap was. Thans is aan deze personele unie een einde gekomen en treedt de provinciaal archeoloog uitsluitend als beheerder op. Vrijwel ieder jaar kunnen nieuwe vondsten aan deze verzameling, die van veel belang is voor de bestudering van de bewoningsgeschiedenis van Zeeland, in het bijzonder van Walcheren, worden toegevoegd. In mei 1985 droeg mw. dr. M.I. Gerhardt te Domburg aan het Zeeuwsch Genootschap zeer belangrijk aarde- werkscherven over die door haar in de jaren 1976-1985 zijn verzameld op het strand te Domburg (meestal afkomstig van het westerstrand, maar van 1978- 1984 ook van het oosterstrand)Bij de collectie van honderden scherven behoort een nauwkeurig bijgehouden administratie, zodat van iedere genummerde vondst bekend is wanneer en op welk strandgedeelte zij is gevonden. De voorwerpen dateren uit de Ijzertijd, de Romeinse tijd, de vroege en late mid deleeuwen tot wat recentere tijd. Genoteerd werden verder windrichting, wind kracht, dood tij/springtij ten tijde van de vondst, waardoor ook een bepaalde statistische bewerking van het materiaal mogelijk is. Zo blijkt dat onder invloed van de afsluiting van de Oosterschelde de stroom zich aan het verleggen, is, met het gevolg dat bijvoorbeeld op het westerstrand vrijwel geen vondsten meer aan spoelen uit de Romeinse tijd. Bij dit westerstrand ligt, nu honderden meters in zee, de plaats waar in de 17de eeuw het Nehalennia-heiligdom 'aan de voet van de duinen' te voorschijn kwam. De conservering van de meestal aangespoelde voorwerpen is zeer verschillend, van zeer afgesleten tot 'gaaf. De mate van con servering levert vooral bruikbare gegevens op voor het Romeinse aardewerk, dat op het strand slechts zelden in een bepaalde (klei-)afzetting wordt aangetrof fen (en dan waarschijnlijk nog verspoeld), in tegenstelling tot voorwerpen uit de Ijzertijd en de vroege middeleeuwen, die vrij algemeen in hun oorspronkelijke context voorkomen. Helaas worden de oude cultuurlagen, gelegen op de Duin- kerke-I- en Duinkerke-II-afzettingen, steeds meer door anonieme, fanatieke verzamelaars vernield. Het is moeilijk dit fanatisme te voorkomen. Een belangrijke hoeveelheid aardewerk uit de late Ijzertijd, aangetroffen op de afzettingen van de Duinkerke-I-transgressie (blootgespoeld op het strand) werd door de heer J. Arentsen te Middelburg overgedragen aan het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten te Middelburg. De fragmenten van de handgevormde pot ten zijn vaak versierd door middel van nagelindrukken of ingekraste lij nener is XI

Archief | 1986 | | pagina 9