raet, ende den anderen, besegeit met den segel der voorsz. stat, ende geteeckent bij heurlie- der secretaris, is gelevert aende voorsz. heeren staten. Aldus gedaen ende geaccordeert op den derden augusti 1500 tweentnegentigh. De Vos BIJLAGE II Contract tussen de besturen van de stad Veere en het eiland Walcheren over de suatie van het landwater door de vest en de Stenen Beer van Veere. 1701 april 23(AWW,231 A). (op buitenzijde:) Contract met Vere 1701(en:) Contract thegens de stadt Veere 1701 Contract en accoordt tusschen de heeren gedeputeerde der stadt Vere en de heeren gedepu teerde van de staaten van Walcheren wegens het sueren van het water door de stadt vesten en door den Steenen beer. Eerstelijck soo sal Walcheren op haar cost in de cingel vande stadt Vere bij de Amemuijtsen poort leggen eene steene heule, om 't water aldaar uijt 't landt te konnen brengen inde stadt veste, dese heule sal wijt moeten sijn seven a agt voeten hoog na proportie voorsien met een gebindt en valdeure daar in, om te connen ophouden aflaten loopen, soo als de regeringe van Walcheren goed vind. Gelijck Walcheren mede op haar costen inden steenen beer die in de veste legt, nog een gat sal laten breken van 8 voet of soo het gat dat nu van stadtswege aireede ingebrooken ge maakt is. En sal Walcheren van nu af aan tot haar laste nemen het onderhout van het Meu- lenhooft, te weten, het land eijnde dat de stadt Vere tot nu toe heeft onderhouden, alsoo Walcheren al van outs het zee eijnde heeft onderhouden, soo dat het voors. hooft nu int ge heel behoorlijk en wel sal onderhouden worden, benevens de voorenstaande heule door de regeringe van Walcheren, als mede* de respective gaten in den beer. Voorts sal Walcheren tot haar gebruijk hebben de stadts sluijse om benevens de sluijse van Walcheren te konnen gebruijken om 't water uijt 't landt te laten loopen, wanneer het d'hee- ren van Walcheren sal gelieven, maar wegens het onderhout van de stadts sluijse sal zijn en blijven tot laste vande stadt Vere, soo dat Walcheren daar geen cost van moet dragen, en hebben alleen het vrije gebruijk van dien, mits het sal geschieden door een bediende van de stadt die daar voor behoorlijck door Walcheren sal werden beloont, voor welk onderhoudt vande stadts-sluijse en caijnge aande bolwercken en andere caijnge die schade soude comen te lijden door al het sueren van 't water sal Walcheren aande stadt Vere betalen eens twee hondert ponden Vlaams in vier payementen, dat is, alle vier agter eenvolgende jaren, ijder jaar vijftig ponden vis. Aldus geaccordeert en gecontracteert en bij de heeren gedeputeerdens van de stadt Vere, en d'heeren van Walcheren onderteijkent op den 23. April 1701 Heldt Vereist Hier is doorgehaald 'het onderhouden van' Alexand. de Munck Com. Govaerts de Jonge 1701 74

Archief | 1988 | | pagina 116