te zien op drie andere tentoonstellingen, die de betekenis van de Zeeuwse kamer van de VOC vanuit verschillende hoeken belichtten. In het Stedelijk Museum te Vlissingen werd de verbinding gelegd met de scheepsbouw, in het Maritiem Mu seum te Zierikzee met die stad en in het Veerse stadhuis met Balthasar de Mou- cheron. Ook voor exposities op ander gebied werd uit de verzameling geput, te weten over het geslacht Keldermans, achtereenvolgens in het Markiezenhof te Bergen op Zoom, in het stadhuis te Gent en in het Museum Elisabeth Gasthuis te Culem- borg. Voegen wij hieraan toe dat reproducties werden afgestaan voor de Grote Kerk te Veere (ingericht door de Stichting Delta Cultureel) en het stadhuis aldaar, dan kan geconcludeerd worden, dat het belang van de atlas voor tentoonstellin gen dit jaar niet minder duidelijk is gedemonstreerd dan in vorige jaren. Voorts werden reproducties uit de Zelandia Illustrata onder andere opgenomen in uitgaven van de Stichting VOC-publicaties, het jaarboek 1987 van het Oranje Nassau Museum en de Kroniek van Nederland en artikelen in de PZC. Van oude kaarten werd doeltreffend gebruik gemaakt voor de samenstelling van een video film over de gemeente Hontenisse. Het totale aandeel van aan derden geleverde fotoreproducties bedroeg 1555. Voor het Genootschap zelf werden gereproduceerd en voor verkoop bestemd: 1een gezicht op Vlissingen door Rombout van der Hoeye (ca. 1650); 2. een afbeelding van een zitting van de Zeeuwse Rekenkamer in 1647. Deze is als prentbriefkaart in kleuren uitgevoerd en mede bedoeld om aan donateurs en begunstigers als blijk van dankbaarheid toe te zenden. De vraag hoe door eigen publicaties verder nog meer bekendheid te geven aan wat in de atlas te vinden is, werd opnieuw onder ogerl gezien. Als eerste project kwam een cahier over overstromingen uit de bus. Na selectie van het materiaal wordt aan een definitieve opzet gewerkt. Onder de aanwinsten van dit jaar valt een groot aantal kaarten van oude en recente datum te noteren: topografische, hydrografische en andere kaarten. Curiositeits- halve mogen vermeld worden satellietkaarten uit 1982-1986 naast een 'reiskaart' van Zeeland uit 1823. Topografische afbeeldingen kwamen in grote verscheidenheid binnen, evenals portretten en historieprenten. Onder de eerste vallen op een serie houtgravures van Veere door Dirk van Gelder (1952-1953), een pentekening door Sydney R. Jones van de toen nog niet gerestaureerde St Jorisdoelen te Middelburg (1912) en een Franse kopergravure van Rammekens uit ca 1650; onder de laatste 44 teke ningen door Kees Gorter van een dijkval in de Wilhelminapolder in 1943. Anec- dotische waarde heeft een gravure door R. Vinkeles van een maaltijd voorde vol trekking van een doodvonnis in Zierikzee (1795). Deze voorbeelden geven een kijk op de rijke inhoud van de atlas. Die groeide dit jaar alles bij elkaar met 32 kaarten, 106 prenten en tekeningen, 393 foto's en 4 prentbriefkaarten, op de aan winstenlijst genoteerd in 100 nummers met inbegrip van 29 boekdelen voorde af deling Documentatie. Aan elke schenker wordt hierbij onze dank uitgesproken. Is vorig jaar een begin gemaakt met de taxatie van de waarde van de verzameling, thans is deze voltooid. De beschrijving der onderdelen door het Rijksarchief is voortgezet. Gereed kwamen de aanwinsten van de afdeling kaarten, inclusief de aanwinsten van voor 1913, reeds in de catalogus-De Waard opgenomen. De be schrijving van foto's uit de collectie-Comelissen, in 1986 verworven, is voortge- XIV

Archief | 1988 | | pagina 24