Afb. 1.1. Aardenburg-Hof Buize 11. Bronzen draadfibula, ware grootte; 1.2 Scherf Colijnsplaat, grootte zie afb. 7; 1.3 Cadzand. Gouden munt. Ware grootte; 1.4 Dom burg. Gouden munt. Ware grootte; 1.5 Reimerswaal-Nieuwlande. Paar trippen, vijf tiende eeuw. deel van het Romeinse ovenareaal verstoord. Dit is ook de reden waarom tijdens eerdere verkenningen van het terrein op deze plaats zoveel Romeins aardewerk in de bouwvoor voorkwam! Opvallend is wel dat de oriëntatie van de greppels overeenkomt met een onder de huidige verkaveling aanwezig perceleringssys- teem14. Uit iets later tijd dateert een aanleg van een smeltoventje (fig. 2, letter Z). Op de plaats van de twee sterretjes in put 12 zijn vele fragmenten van smeltkroe zen met ronde bodem gevonden (fig. 5). Het geheel dateert op grond van een halfomgesmolten bronzen kandelaartje vermoedelijk uit de 14e eeuw. Het jong ste fenomeen is een paardenwed met verhard toegangspad (fig. 2, nr. 6). Aardenburg - Bootstraat 1 6 (fig. 6) Op 20 februari trof de heer W.RH. de Vriend achter zijn woning in de Bootstraat een aslaag aan met daarin een urn gevuld met as en crematieresten. Bij bezichti ging van de vondst op het gemeentehuis bleek dat de urn gemaakt was van lokaal terra nigra aardewerk15. De datering van dit type kan worden gesteld in het laat ste kwart van de 2e tot in de eerste helft van de 3e eeuw A.D.. Het graf ligt 700 meter ten westen van de noord-westelijke castellumpoort aan de Burchtstraat en 100 meter ten zuiden van de Herendreef. Deze ligging zou in verband kunnen worden gebracht met de Romeinse weg van Oudenburg over Brugge in België naar Aardenburg. Een nadere inspectie van de vindplaats leerde dat het niveau uit de Romeinse tijd nagenoeg geheel in de bouwvoor was opgenomen. Fig. 6. Aardenburg-Bootstraat. Urntje van terra nigra-aardewerk. Schaal 1:3. 14. Daels 'Parcellement', fig. 2. Het afgebeelde gebied ligt direkt ten zuiden van het opgra vingsterrein op het snijpunt van de coördinaten 019/365 van de Topografische Kaart van Ne derland. 15. Hoogte 11,5 cm; type LOK 8 (Thoen 'Kustvlakte', 186). De vondst werd gemeld door burgemeester mr E.F. Jongmans en W.A.S. Dierick, hoofd algemene zaken van de gemeente Aardenburg. 137

Archief | 1989 | | pagina 167