blad, doordat beide objecten geschenken waren van de Middelburgse regent Pie- ter Ackermans en zijn echtgenote Johanna Catharina Geene aan hun kinderen Gerrit en Jacobus ter gelegenheid van hun 25-jarig huwelijk op 19 november 1801. Om deze voorwerpen bijeen te houden werd tot aankoop besloten. De Ver eniging Rembrandt verleende een subsidie van 60% in de aankoopsom van 8000,- een actie onder de leden bracht ca. 3000,- op terwijl het resterende be drag ten laste van het Begunstigersfonds kwam. Hoewel het verheugend is dat deze aankoop kon plaatsvinden is het toch te be treuren dat noch het Museum noch het Genootschap de middelen hadden om op dezelfde veiling twee waardevolle panelen, geschilderd door Aart Schouman, aan te kopen. Deze waren afkomstig uit het pand Balans E 112 te Middelburg, ter plaatse waar na de oorlog de St Jorisstraat is doorgetrokken. Het was van groot belang geweest deze panelen als voorbeelden van interieurkunst voor de collectie veilig te stellen, te meer aangezien daarin ook twee spiegels uit hetzelfde vertrek berusten. Er dient dringend in dergelijke situaties te worden voorzien. Tenslotte werden enige kleinere voorweipen aangekocht, vermeld in het over zicht van aanwinsten. Aanwinsten van de afdeling Geschiedkundige voorwerpen, kunst en kunstnijverheid: - Zilveren inktstel door Pieter Ackermans jr en Johanna Catharina Geene ter ge legenheid van hun 25-jarig huwelijksjubileum op 25 november 1801 aan hun zoon Gerrit Ackermans geschonken. - Toga van een griffier van de rechtbank, rokkostuum van het einde van de ne gentiende eeuw en smokingkostuum begin twintigste eeuw. - een aantal metalen knopen 17e en 18e eeuw, gevonden in diverse plaatsen van Walcheren. - een aantal vingerhoeden. 17e en 18e eeuw, gevonden alsvoren. - een aantal vingerhoeden, datering en vindplaats alsvoren. - twee gespen en een kledinghaakje, gevonden alsvoren. - drie lakenloodjes, gevonden alsvoren. - tepeldopje van blauw porselein, 17e eeuw, gevonden te Vlissingen. - 25 loden musketkogels 16e eeuw, gevonden alsvoren. Munten en penningen De conservator drs C.J.F. Klaassen bericht als volgt: Gedurende het verslagjaar werd de collectie verder gedetermineerd. In totaal werden 1124 munten beschreven en gewogen. De gegevens op de muntkartons werden verbeterd en aangevuld met moderne literatuurverwijzingen. Een deel van de collectie Hubregtse met vondsten van het strand van Schouwen werd met veel zorg beschreven en geïdentificeerd, wat veel tijd vergde. Deze werkzaamhe den gaven aanleiding ook het archief van Hubregtse te kopiëren. Doordat deze papieren op voortreffelijke wijze waren bewerkt door drs J.L. Borghouts, kon worden volstaan met het dupliceren van de in totaal 2589 bladzijden. Met het oog op de bewerking van de muntvondsten van Domburg werd het arti kel van Joh. S. Boersma, gepubliceerd in de Berichten van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, jaargang 17 (1967), eveneens ten behoeve van de documentatie bij de numismatische verzameling gekopieerd. De schenking van drs J.H. Kluiver, genoemd in het jaaroverzicht van 1984, kon nu worden opgenomen, evenals de schenking van de conservator dezes. De op gave van deze schenkingen volgt aan het eind van dit verslag. XIV

Archief | 1989 | | pagina 16