11. Veronica met de zweetdoek. Petrus en Paulus/Rome. Dit plaatje is bijzonder belangwekkend, omdat hiermee wordt aangetoond dat ook in Rome deze flinter dunne uit koperblik gestanste tekens werden vervaardigd. Opmerkelijk is dat naast de tiara en de sleutels van Petrus, de 'Veronike' wordt afgebeeld in de vorm zoals pelgrims die in de 14e en 15e eeuw droegen, namelijk als vierkant papiertje of stukje perkament met opdruk. Het plaatje heeft, gezien de talrijke be vestigingsgaatjes, voor de eigenaar lange tijd veel betekend. 12. Notre-Dame/Tombelaine. Dit insigne, hoewel op zich zelf niet uitzonderlijk, is hier afgebeeld om de draagwijze te laten zien: het teken hing met een extra oogje aan een ronde hanger die op zijn beurt met een horizontale speld op de kle ding was bevestigd. 13. Drie Koningen/Keulen. Een relatief vroeg te dateren exemplaar van een Keuls insigne kwam dit jaar tevoorschijn in Aardenburg (zie elders in deze kro niek). Afgebeeld zijn, min of meer in een rechthoek geperst, Maria met kind en de Drie Koningen met in hun handen, duidelijk zichtbaar, hun goede gaven. Het teken had oorspronkelijk aan de zijkant vier en aan de bovenkant twee bevesti gingsoogjes. Aan de bovenzijde zijn nog de restanten van een torenopbouw zichtbaar. De achterzijde is vlak met bij de ogen en de torenopbouw kleine ver- stevigingsribben. Een vergelijkbaar insigne is in 1986 te Brugge gevonden33. 14. Onze Lieve Vrouw/Aardenburg. Het betreft hier een fragment van het derde bekende exemplaar uit Nederlandse bodem. Het insigne is van het iets afwij kende type dat tot nu toe alleen van het enige Belgische exemplaar uit Damme bekend was. Een van de kenmerken is dat de naam van de bedevaartplaats is op gebouwd uit vijf letters te weten ar-den, en een pictogram in de vorm van een to rentje burcht). Vlakke achterkant. 15. Maria met kind, Walsingham. Gaaf bewaard exemplaar van een type insigne dat vooralsnog aan Walsingham wordt toegeschreven. Oorspronkelijk zijn aan beide zijden twee bevestigingsoogjes aanwezig geweest. Achterzijde hol. 16. Maria met kind. De bedevaartplaats is helaas niet te achterhalen. De datering zoals die valt af te leiden uit de vondstomstandigheden, luidt laat zestiende eeuw. Maria is staande afgebeeld op een maansikkel omgeven door een krans van stra len. Vlakke achterkant, oorspronkelijk acht bevestigingslipjes. 17/18. Antonius Abt. Nr. 17 toont een exemplaar van vermoedelijk dezelfde, doch onbekende bedevaartplaats als insigne dat is afgebeeld in Heiligen uit de modder. Het varkentje - dit keer duidelijk aanwezig - zou hem, als vermomming van de duivel, hebben bekoord. Anthonius wist het varken echter onderdanig te maken en het is sindsdien steeds in zijn nabijheid gebleven. Enigszins holle ach terkant, vermoedelijk oorspronkelijk zes oogjes. Het fragment met nr. 18 draagt de naam van de heilige: S:ANTONE:, helaas zonder verwijzing naar de plaats van bedevaart. Vlakke achterzijde. 19. Christoffel/Verrijzenis van Christus. Ronde medaille van onbekende her komst. 20. Johannes de Doper/ Amiens? Mogelijk betreft het hier een insigne van Jo hannes de Doper uit Amiens34. 33. Vandenberghe, 'Metalen voorwerpen', 184 afb. 167. 34. Vergelijk Tentoonstellingscatalogus Santiago de Compostela 1000 jaar Europese Bede vaart, Gent, 1985, 310-311; De Meulemeester, 'De Singelberg', 40. 147

Archief | 1989 | | pagina 177