Middelburg - Singelstraat De heer E.N. Messer uit Middelburg schonk het depot twee spuiten. Ze werden aangetroffen temidden van aardewerk uit de tweede helft van de 16e eeuw in een beerput achter het pand Singelstraat 15. Beide voorwerpen zijn zeer ingenieus gedraaid van hoorn; de lengte van de kleinste spuit is 8 cm van de grootste 10 cm. De effectieve inhoud is resp. ca 12 en 30 cc; de buisdoorsnede van de naald resp. ca 1,5 en 2,5 mm.. Zowel de hoornen naaldhouder als de afdichting aan de achterzijde van de zuigerbuis zijn afschroefbaar. De zuiger zelf heeft aan de zij kant een uitgespaarde ruimte op de plaats waar tegenwoordig een rubberen ring zit om de inhoud van de spuit effectief onder druk te kunnen zetten. Volgens de heer Grooss van het Rijksmuseum voor de Geschiedenis van de Natuurweten schappen en van de Geneeskunde in Leiden zijn het oorspuiten. Dat het hier zou gaan om injectiespuiten is zeer onwaarschijnlijk, daar het gebruik hiervan voor het eerst plaatsvond in het midden van de 17e eeuw en dan nog slechts voor ana tomische doeleinden38. Reimerswaal - Nieuwlande (fig. 8; afb. 1.5) Ook in 1988 zijn de opmetingen van het verdronken dorp voortgezet. In februari kwam de kaart gereed die door KLM Aerocarto in opdracht van de Provincie is getekend. Met behulp van deze kaart zijn de fundamenten nauwgezet in te teke nen. Hiermee is door J. Noordam en A.G. Jong, veldtechnici van de ROB, van 6 juni tot 17 juni een begin gemaakt. Daarbij is gebleken dat een daadwerkelijke opmeting een zeer tijdrovende zaak is gezien de extreme omstandigheden van eb en vloed en weersgesteldheid in de Oosterschelde. Regelmatig worden aan het depot in Middelburg schenkingen gedaan van bo demvondsten afkomstig van het verdronken dorp Nieuwlande. In een aantal an dere gevallen kunnen voorwerpen worden gedocumenteerd. De belangrijkste in dit verslagjaar waren, naast de al eerder ter sprake gekomen pelgrimsinsignes, een fragment van een versierd leren 'veldflesovertrek' (fig. 8); een leren tas, hou ten bakjes een paar trippen met dubbele (Zeeuwse) riempjes (afb. 1.5) en een tweetal tinnen laatkoppen39. Sluis Door H. Hendrikse uit Breskens werd in Sluis een pelgrimsampul gedetecteerd (zie boven). Wemeldinge - Ned. Herv. kerk In goed overleg met de restauratiearchitekt, ir. J.F. Hondius, het bureau voor bouwhistorisch onderzoek Kamphuis en Hermans, de kerkvoogdij, uitvoerder en aannemer werd een beperkt archeologisch onderzoek uitgevoerd in het kader van de restauratie van de Ned. Herv. kerk van Wemeldinge. Daartoe werd over de ge hele lengte van het schip op 20 juni en 21 juni 1988 een smalle put gegraven tot in de ongeroerde grond. Op 30 januari 1989 kon tot op beperkte diepte in het koor worden gekeken. Op grond van uit de profielen gewonnen informatie kan de archeologische geschiedenis van het terreingedeelte onder het schip van de kerk van Wemeldinge als volgt worden gereconstrueerd: Na een periode van 38. Voor een afbeelding zie Van Heeringen, 'Verborgen Zeeland'. 39. Van Heeringen, 'Twee tinnen laatkoppen'. Vergelijk de veldflesovertrek in; Van Heerin gen, 'Stuk leer'. 150

Archief | 1989 | | pagina 180