hoeve van de fotocatalogus werd voortgezet. Dit jaar werden twee tentoonstellingen georganiseerd. Bij deze exposities kon gebruik worden gemaakt van door drs J.H. Kluiver ontworpen en in eigen beheer vervaardigde demontabele expositiepanelen. Deze bleken in de praktijk zeer goed te voldoen. Gedurende de maand februari werden in het stadhuis van Zie- rikzee gouaches en tekeningen van P. Bulthuis, welke de situatie op Schouwen Duiveland tijdens de watersnoodramp van 1953 weergeven, tentoongesteld. Tij dens de maanden juli en augustus werd in het Gemeentemuseum te Aardenburg de tentoonstelling 'West-Zeeuws-Vlaanderen in beeld' gehouden. Zowel vanuit het Rijksarchief als van de gemeentebesturen van Zierikzee en Aardenburg werd veel medewerking ondervonden. Beide tentoonstellingen werden goed bezocht. Materiaal uit de Zelandia Illustrata werd uitgeleend voor de volgende tentoon stellingen: De markt (Museum voor Industriële Archeologie en Textiel, Gent), Vernuft en Vlijt, de Middelburgse Teekenacademie (Zeeuws Museum), Veere (Stadhuis Veere), Van Raderboot tot Jumboferrie (Zeeuwse Bibliotheek), Vlissin- gen en Betje Wolff (Stedelijk Museum te Vlissingen), Kaarten van Zeeland (Mu seum voor Noord- en Zuid-Beveland te Goes), Die Handelwelt der Niederlander in Asien 1600-1800 (Universiteit Bamberg BRD), Alliance Franfaise 100 jaar (Zeeuwse Bibliotheek), Leeskultuur in Middelburg begin 19e eeuw (Zeeuwse Bi bliotheek) en Een volijverig tekenaar, Jan Striening 1827-1903 (Museum de Waag, Deventer). Tot slot kan nog worden opgemerkt dat de bruikleenovereenkomst tussen het Rijksarchief en het Genootschap op het punt van de uitleningsvoorwaarden is bijgesteld, evenals de standaardbrief van het Rijksarchief voor de toestemming van reproductie uit de Zelandia Illustrata. Fossiele botten De plaatsvervangend conservator J.M.Moraal en de subconservatoren drs A.P.J. Bil en drs J.L.Borghouts berichten als volgt: In het najaar van 1988 werd de mammoet-reconstructie in de geologiezaal van het Zeeuws Museum uit elkaar genomen. Alle beenderen werden geïnspecteerd. Er werden verschillende reparaties uitgevoerd en het geheel kreeg daarna een grondige behandeling met de PVC-oplossing archeoderm. Hiervan werd ruim 12 liter gebruikt. In gezamenlijk overleg en met de hulp van een preparateur van de Rijksuniversiteit Utrecht werd een aantal beenderen vervangen en een aantal aan de reconstructie nog ontbrekende beenderen toegevoegd. Het geheel werd 25 cm lager opgesteld. Alles werd voorbeeldig vastgezet. De leiding van het Museum gaf echter de wens te kennen zo exact mogelijk de vroegere opstelling terug te brengen. De conservator en subconservatoren zullen zoveel als verantwoord is daaraan meewerken. De geologiezaal zal in de toekomst weer worden ingericht volgens het ontwerp van de architect Kho Liang I uit 1972. Voor de inrichting van de vitrines zal aan de conservatoren advies worden gevraagd. Het afgelopen jaar kon een aantal aanvragen voor een bezoek aan de collectie worden gehonoreerd. De gezamenlijke conservatoren menen dat de verzameling zoveel mogelijk moet worden gebruikt om belangstellenden inzicht te geven in het materiaal, zeker aan hen die dit uit hoofde van beroep of studie verzoeken. Ook zijn zij bereid mee te werken aan externe exposities. Daaraan zijn echter wel XXI

Archief | 1989 | | pagina 23