IN MEMORIAM DR MIA I. GERHARDT 28 december 1918 - 13 november 1988 Mia Irene Gerhardt werd 28 december 1918, het jaar van de vrede, te Rotterdam geboren. Na het Gymnasium Erasmianum te Rotterdam te hebben doorlopen, studeerde zij Franse taal- en letterkunde aan de Rijksuniversiteit Leiden en be kroonde deze studie met een promotie op het proefschrift Essai d' analyse litté raire de la pastorale dans les littératures italienne, espagnole et frangaise (Assen 1950). In 1950 werd zij benoemd tot lector in de Franse letterkunde aan de universiteiten van Utrecht en Groningen, in 1968 tot buitengewoon hoogleraar vergelijkende literatuurwetenschap van de middeleeuwen aan de Rijksuniver siteit Utrecht. Een magnum opus uit deze periode is The art of story-telling. A literary study of the Thousands and One Nights (Leiden 1963, 500 pp.). Na haar emeritaat in 1977 vestigde zij zich te Domburg, dat zij tijdens vacanties in haar jeugd reeds had leren kennen en nadien was blijven bezoeken door vriendschapsbanden met de heer en mevrouw Van der Feen-van Benthem Jut ting. Het was dan ook geen toeval dat mw Van der Feen bij het neerleggen van haar functie als eindredacteur van het Archief in 1979 mw Gerhardt als opvolger in deze functie voordroeg. Met groot enthousiasme heeft mw Gerhardt deze taak opgevat en gedurende bijna tien jaren vervuld. Zij prefereerde deze nieuwe taak boven studies op haar oorspronkelijk vakgebied. Onder haar eindredacteurschap is veel tot stand geko men. In de eerste plaats redigeerde zij negen afleveringen van het Archief. Daar naast kwam door haar inzet en werkkracht de serie Werken tot bloei, waarvan zij vijf afleveringen verzorgde. Ook redigeerde zij een aantal kleinere publikaties over prentwerken in de historisch-topografische atlas Zelandia Illustrata. Naast de kwaliteitsbewaking en uiterst accurate tekstverwerking heeft zij vooral zorg gedragen voor de eenheid binnen de diverse serie's publikaties van het Ge nootschap. Haar eerste zorg was steeds het homologeren van de diverse artikelen en boeken, het hanteren van één consequente methode van citeren, afkorten, ver wijzen en indelen binnen de jaargangen en reeksen. Zij hanteerde een hoge kwa liteitsnorm, wat soms ook tot een substantiële eigen inbreng leidde. Het laatste is vooral het geval geweest bij de uitgave in de Werken van Het 'Testament' van Adriaan Bommenee, dat zij zelf als sluitstuk van haar arbeid beschouwde, maar waarvan zij de verschijning helaas niet meer mocht beleven. Naast haar redacteurschap volgde mw Gerhardt het wel en wee van het Genoot schap met grote belangstelling. Zij was enige jaren lid van het bestuur en nam ook actief deel aan de activiteiten van de Werkgroep Geologie. Aan het archeolo gisch onderzoek droeg zij bij door gedurende tien jaren vondsten van het strand van Domburg te verzamelen, welke collectie zij aan het Genootschap ten ge schenke deed. Het Genootschap eerde mw Gerhardt in de ledenvergadering van 8 juni 1988 met de toekenning van de erepenning en blijft haar werk in dankbaarheid gedenken. De Commissie van Redactie 1

Archief | 1989 | | pagina 31