Afkomst Willem Sybrand Unger werd op 17 februari 1889 geboren te Rotterdam als zoon van Johan Hendrik Willem Unger en Cornelia Gerarda Stapert. Eerdere genera ties van deze familie waren in Den Haag gevestigd'. Zijn vader, geboren uit het huwelijk van Johan Willem Unger en Therèse Antoinette Pabst, groeide op aan het hof van prins Frederik der Nederlanden, waar zijn grootvader van moeders zijde een vertrouwelijke positie bekleedde. Na het overlijden van Johan Willem trok de weduwe met haar zoon in bij deze grootvader, die een dienstwoning had in het paleis van prins Frederik aan het Korte Voorhout. Zo groeide Ungers vader op in het rijke culturele milieu van het Hof. De omgeving van kunst en weelde voorwerpen, de toegang tot de welvoorziene paleisbibliotheek en bezoek aan opera en komedie legden bij Johan Hendrik Willem de basis voor een brede be langstelling voor kunst en wetenschap. Door omstandigheden lukte het hem niet op deze grondslag een volwaardige academische opleiding op te bouwen. Na de HBS bereidde hij zich voor op het admissie-examen voor het universitair onder wijs. Een langdurige ziekte verhinderde hem dit examen af te leggen; kort daarna kwam deze regeling om als niet-gymnasiast tot de universiteit te worden toegela ten te vervallen. Zijn studie te Leiden kon daarom niet méér zijn dan het volgen van colleges bij de hoogleraren Fruin, Jonckbloet en De Vries. In 1883 werd hij tot adjunct-archivaris te Rotterdam benoemd en enige jaren later tot archivaris. Het belangrijkste werk van Unger senior in deze functie was, naast het onder brengen van het archief in een nieuw gebouw, de uitgave van een reeks bronnen voor de geschiedenis van Rotterdam. Het eerste deel van deze reeks gaf een overzicht van regeringspersonen, het tweede deel bevatte de oudste kronieken en beschrijvingen, en het derde deel de oudste stadsrekeningen. Daarnaast had hij grote belangstelling voor de letterkunde. Tussen 1888 en 1894 verzorgde hij een nieuwe uitgave van de werken van Vondel, na eerder een bibliografie daarvan te hebben samengesteld. Nog in de kracht van zijn leven kwam Johan Hendrik Wil lem Unger in 1904 te overlijden. Hoewel Willem Sybrand toen nog maar vijftien jaar oud was moeten de achtergrond en de werkzaamheid van de vader grote in vloed op de zoon hebben gehad. Ook bij hem zullen we een brede belangstelling voor vele terreinen van historisch onderzoek aantreffen. Jeugd en studietijd, huwelijk Over Ungers jeugd zijn weinig bijzonderheden te achterhalen. Willem Sybrand doorliep het Rotterdams Gymnasium en liet zich in 1907 aan de universiteit van Leiden inschrijven bij de juridische faculteit voor de studierichtingen staatswe tenschap en geschiedenis. Voor de laatste studierichting volgde hij onder meer colleges bij de hoogleraar P.J. Blok. Diens onderzoek naar de stadsgeschiedenis van Leiden bracht hem tot een verwant onderwerp voor zijn dissertatie De le vensmiddelenvoorziening der Hollandsche steden in de middeleeuwen, waarop hij in 1916 promoveerde. Een stimulans in de richting van het economisch-histo- risch onderzoek was ook het verblijf gedurende een studiesemester bij Henri Pi- 3. Gegevens over de familie Unger zijn ontleend aan: S. Gratama, 'In memoriam Johan Hendrik Willem Unger'. Nederlands Archievenblad 13 (1904/05) 4-13. 4

Archief | 1989 | | pagina 34