renne te Gent, die in 1903 een studie over de bevolking van leper in de vijftiende eeuw had gepubliceerd. Ungers dissertatieonderzoek werd mede geïnspireerd door de school van Von Below te Freiburg, waaruit in 1909 en 1910 dissertaties over een soortgelijk thema betreffende de steden Straatsburg, Zürich en Bazel waren voortgekomen. Met zijn proefschrift vestigde Unger niet alleen reeds dadelijk zijn naam als economisch-historicus, ook trok hij de aandacht met zijn stellingen over het ar chiefwezen, waarin hij een werkkring hoopte te vinden. Niet van plan de eerste de beste vacante betrekking aan te nemen stelde hij zich eerst tevreden met een opleiding onder leiding van de Leidse archivaris mr J.C. Overvoorde4. Hij liet daarna het oog vallen op het rijke stadsarchief van Middelburg, waarvan nog weinig gebruik was gemaakt door landelijke onderzoekers. De gemeentearchiva ris W.O. Swaving zou in 1918 met pensioen gaan. Met het oog op het verwerven van deze betrekking vestigde Unger zich reeds in 1915 in Middelburg. Hij voor zag in het levensonderhoud met een leraarsbetrekking aan de Rijks HBS te Ter- neuzen5. In 1918 benoemde de gemeente Middelburg hem inderdaad tot archiva ris als opvolger van Swaving6. Unger huwde in 1915 met Elsa Angeniza Wilhelmina van Brero7. Het echtpaar vestigde zich in het pand Londensekaai 11 te Middelburg, een fraai monument dat later door de Vereniging Hendrick de Keyser van hen werd overgenomen. Het huwelijk is kinderloos gebleven. Ungers vrouw had een grote belangstelling voor kunstgeschiedenis, wat voor hem een stimulans was tot architectuurhisto risch onderzoek. Op hun vele buitenlandse reizen waren objecten van geschiede nis en kunst ook steeds het reisdoel. Leraar staats- en handelswetenschappen (1915-1932) Unger heeft de betrekking aan de Rijks HBS te Temeuzen slechts twee jaar ver vuld. Zijn aanstelling als archivaris van Middelburg maakte een aanvullende be trekking in Middelburg gewenst. Reeds dadelijk in 1918 ging die wens in vervul ling met zijn aanstelling bij de school voor handelsonderwijs te Middelburg. Deze school werd geëxploiteerd door de Vereniging voor handelsonderwijs; als schoolgebouw had deze in 1909 het herenhuis Dam 61 te Middelburg aange kocht. De opleiding was gericht op voorbereiding voor functies in handel en be drijfsleven. Unger werd benoemd voor het onderwijs in de handelswetenschap pen. Over zijn werkzaamheden aan deze onderwijsinstelling zou verder weinig te berichten zijn, ware het niet dat aanmerkingen op zijn manier van lesgeven enige sporen hebben nagelaten in het archief van de Vereniging voor handels- 4. Nederlands Archievenblad 23 (1914/15) 60. 5. Rijksarchief in Zeeland [RAZ], Archief van de Rijksscholengemeenschap 'Petrus Hon- dius', inv. nr. 14. Unger werd bij schrijven van de gemeente Temeuzen d.d. 2 februari benoemd tot leraar in de staatswetenschappen. Het schoolbestuur adviseerde de gemeente in 1916 tot vaste aanstelling over te gaan. 6. Nederland Archievenblad 26 (1917/18) 246. W.O. Swaving was 20 mei 1918 overleden. 7. Zij werd op 30 augustus 1889 geboren te Banjoe Biroe in Nederlands-Indië als dochter van Pieter Comelis Johannes van Brero en Louise Constance Albrecht (geb. 14 juni 1869 te Bata via), en overleed op 28 februari 1967 te Zwolle. 6

Archief | 1989 | | pagina 36