Overzicht van de indeling van de kamer Zeeland24 Departement Departement Departement van de van de van de thesaurie koopmanschappen equipage -opperboekhouderscomptoir -koopmanschappencomptoir -equipagecomptoir -cassierscomptoir -buiten het comptoir -equipagewerf -soldijcomptoir -buitenpakhuizen -magazijn -liquidatiecomptoir -slachthuis -ijzer magazijn -lijnwaadzolder -pakhuis te water -zijdezolder -groot jacht -drogerijzolder -klein jacht -theezolder -Banthem (jacht) -porceleinzolder -Griet (jacht) -botergang en kelder -hoeker -specerijpakhuizen -galjoot -kistenpakhuis -werf -rijstpakhuis -draaibaan -kaaszolder -spinbaan -suikerbakkerij -blokmakerij -pakhuis der natte waren -zeilmakerij -kledingzolder -timmerwerf -turfzolder -kuiperswinkel en -drogerij -loodhok -kuiperswinkel -wijnkelder wijnkelder -hospitaal -wapenkamer -militair depot Maar naarmate de taken omvangrijker werden en de vaart op Azië steeds meer regelmaat ging krijgen, groeide de behoefte aan meer permanente commissies, of zoals men het in Zeeland noemde, departementen. Omstreeks het midden van de 17e eeuw had de kamer Zeeland de volgende drie departementen: - de equipage: belast met het toezicht op de bouw, het onderhoud en het uitrus ten van de schepen en het aanmonsteren van de bemanning; - de koopmanschappen: belast met de in- en verkoop van goederen, waaronder de inkoop van edelmetaal voor Azië; - de thesaurie: belast met het geldelijke beheer. De afvaardiging van de Zeeuwse bewindhebbers naar de vergadering van de Heren XVII werd samengesteld uit leden van elk der drie afzonderlijke departe menten25. 24. ARA, VOC, inv. 202. Resoluties Heren XVII (1791), Lijst van bedienden bij de kamer Zeeland, opgenomen in bijlage VI; RAZ, M-P-TvP, inv. 302, Losse stukken betreffende het de partement van de koopmanschappen (1796). 25. ARA, VOC, inv. 7.253, Resoluties kamer Zeeland (14-3-1695). 55

Archief | 1989 | | pagina 85