Het archief van het Leprooshuis geeft over hem 29 jan. 1568 heeft Cornelis Diericz ontvangen van Nicolaes Rutserts 8 Car. gl, de gulden gerekent voor 20 s. Brabants ten coste van een zeker kuere van de pestilen tie die ick met Corn, vorss. gedaen hebbe in 't Leprooshuys. Wij weten niet of de door Lemnius aanbevolen voorzorgsmaatregelen bij het be zoeken van de pestzieken - veel aromatica en het kauwen op een citroenschil - ook door de pestmeester zijn toegepast. Het lijkt echter niet onwaarschijnlijk, dat Lemnius, als stadsdoctor, de vroedschap tot de aanstelling van een pestmeester heeft geadviseerd. Op 23 mei 1568 is de gewapende strijd in de Nederlanden bij Heiligerlee be gonnen. Het gerucht van deze gebeurtenis zal vermoedelijk Zierikzee niet snel bereikt hebben. Hier bleven, behalve de beeldenstorm van 1566 en de problemen waar die uit voortkwamen vooral de zorgen over de nieuwe gevallen van pest. Het raadsresolutiesregister geeft hierover (dl. P, fol.74): 9 juni 1568. Mr. Com. Dirix de novo aan te nemen, en voorsieninge op de begra- vinge der overleden, daartoe aannemende perzonen die witte roeden zullen dra gen, en d'ordonnantie nader te examineeren en te amplieeren. 26 julij 1568. Burgemeesters en thesauriers geauthoriseerd verdere voorzieningen te doen, zoo met het aanneemen van een adjunct pestmeester, als andersints. nee- mende de pestsiekte meerder toe. Statuyt te maken tegens de onbequame fruyten en eerdaags te publiceeren83. Daarna blijft het enige jaren rustig, maar het stadsbestuur blijft waakzaam: '25 aug. 1571. Claas Egberts als chirurgijn geadmitteerd, mits in cas van pest de stad dienende'. Op 30 augustus daarna is bepaald, dat hij niet verder behoeft dienst te doen dan de andere chirurgijns. Maar op 10 augustus tevoren komt er nog een verbod op de verkoop in de stad van alle 'overwater comende fruyten', zodat het gevaar voor besmetting dan kennelijk nog niet voorbij is. Op 7 maart 1572 krijgt hij een jaarlijks pensioen toegelegd van 25 Rijnse guldens84. Een veelzijdig man Op 25 augustus 1571 is ook in Zierikzee geadmitteerd Claas Cornelis Bracten, 'baptiserende lijfmeester en wondmeester, pestmeester, pokmeester, en van desti- laten en praeparaten, zonder prejudice van de gildebrief en zonder consequentie'. Deze 'meester' toont een specialisatie in meer dan één opzicht. Hij is kennelijk, naar eigen inzicht, een man met een veelzijdige medische kennis, zelfs in far maceutisch opzicht. Mede zijn religieuse inslag heeft kennelijk op het toen fun gerend stadsbestuur indruk gemaakt. Of hij, in deze tijd van religieuse beroering, als een rondreizende evangelie-verkondigende heelmeester gezien mag worden, blijft onzeker. In ieder geval zal hij de nodige aandacht hebben getrokken; bo- 83. Ibidem, 236. 84. Voor de differentiatie pok-, pest-, en andere meesters vergelijk Du Moulin, A history of surgery, 69. 71

Archief | 1990 | | pagina 101