vendien heeft hij geprofiteerd van de hem verleende admissie. Wij zullen zien, hoe in 1575, na een request van het chirurgijnsgilde, de teugels door de stadsraad weer strenger werden aangehaald. Paracelsisten Deze reserve geldt ook, op dezelfde datum als bij Bracten, de volgelingen van Paracelsus85. Dan zegt het raadsresolutiesregister: De chirurgijns en medicijns genaamd paracelsisten zullen binnen de stad en kring van dien niet mogen practiseren dan bij admissie van burgemeesters en schepe nen, die deselve bij provisie zullen mogen toelaten, mits dat deselve betalen ten profijte van den armen en 't gilde elk 4 schellingen zonder verder 't voorschr. gilde subject te staan. Ook na de inneming van Zierikzee door de watergeuzen in 1572 blijven de zor gen over de pest bestaan: 29 jan. 1574. Mr Jasper Ouwe Jans, chirurgijn aan te neemen als pestmeester op zeker gagie en voorwaarde, alzoo dezelve ziekte alhier publuleerende is. 1 aug. 1574. Met den pestmeester en andere ex peste chirurgijns in communicatie te komen tot bedieninge en gerief der zieken. Besluit om de opslag van traan niet binnen de stad te doen ter oorzake van de pest, en daartoe een plaatse aan de Zelke of elders aan te wijzen. De 'Zelke' lag ten zuidoosten van de stad, nabij de zoutkeeten. Hier werd de na de zoutwinning uit de darink overblijvende veengrond opgeslagen. Op 17 september 1574 volgt de authorisatie met Daniël Dierichs, 'versogt heb bende tot pestmeester aangesteld te worden'. Misschien mogen we in Daniël Dierichs een naaste verwant zien van Comelis Dirics, terwijl mr Jasper Jan Ouwe Jans vermoedelijk een zoon is van de chirurgijn Jan Oude Jans, die we hiervoor reeds hebben genoemd. Actie van het chirurgijnsgilde Nog vóór het Spaanse beleg van Zierikzee is er op 20 februari 1575 een request van het chirurgijnsgilde geweest inzake de wering van 'vreemde meesters van buyten'86. Ze luidt als volgt: Den twintichsten dach february anno xvc vijffentzeventich nativitate Domini Gelesen inden raet zekere requeste van den dekene ommegangers ende gildebroe- ders van Cosmas ende Damianusgilde beroerende zekere pene ende constructie geordoneert te worden op de vreemde chirurgijns hen vervorderende binnen deser 85. Ibidem, 82-84. 86. SAZ, Archief chirurgijnsgilde, inv. nr. 21. 72

Archief | 1990 | | pagina 102