Veranderingen tijdens de laatste decennia van de eeuw Na het verloren beleg in 1576 werd Zierikzee na de door gebrek aan soldij ver oorzaakte muiterij onder de Spaanse troepen spoedig weer bevrijd. De er op vol gende Spaanse furie in het zuiden leidde tot de pacificatie van Gent85, die Zee land en de overige noordelijke gewesten voorlopig althans van Spaanse troepen heeft verlost. Pas de iets latere ontwikkelingen, de Unie van Atrecht, de Unie van Utrecht en met name de val van Antwerpen in 1585 hebben met name voor Zee land en Zierikzee een nieuwe periode ingeluid. Onze stad kwam na de eertijds enigszins Vlaams-Bourgondisch getinte sfeer nu veel meer onder invloed van het mercantilistische Holland, met als voornaamste handelsstad Amsterdam en als hoofdbestuurscentrum Den Haag. De tussen 1595 en 1600 gegraven nieuwe ha venuitgang ter vervanging van de verzande oude, bood wèl enige, maar niet zeer grote kansen voor de kustvaart, temeer doordat de Westerschelde reeds de Oos- terschelde als grote vaarroute naar de Noordzee had verdrongen. Op deze wijze is Zierikzee in een wat excentrisch gelegen stille hoek van onze gewesten geko men, waar in Zeeland Middelburg en Vlissingen toen betere kansen kregen. Al leen de haringvangst, de meekrapteelt, de zoutindustrie en de bierbrouwerij ble ven nog bloeien. In plaats van een belangrijke havenstad werd Zierikzee nu veel meer een marktcentrum voor de eilanden Schouwen en Duiveland, die nu in be trekkelijk korte tijd tot één geheel verenigd werden, en waarover de stad in ze kere zin een economische en bestuurlijke heerschappij ging voeren89. Op 5 maart 1578 vinden wij in het lidmatenboek van de Hervormde gemeente nog de chirurgijn mr Damiaen. Hij is waarschijnlijk dezelfde als Damiaen Gheertse uit Rotterdam, die op 19 maart 1574 poorter werd. Een jaar later wordt de stad weer door de pest bedreigd. Het raadsresolutiesre- gister, dl. P. fol. 74, zegt hierover: 28 maij 1579, zeeker vrouwe zoo men zeijde van de pest gestorven te sijn, werd geresolveert ordre op de peste en pestmeester te stellen. 6 junij 1579, de peste beginnende te grasseeren. dan ook een pestmeester te ordi- neeren. Vijfjaren later volgt 29 maart 1584, verzoekt mr Pieter, gezworen pestmeester augmentatie van gagie, alzoo de ziekte dagelijks toeneemt. In de klappers op de doopboeken van de Hervormde gemeente te Zierikzee (SAZ) vinden we voorts op 3 juli 1584 vermeld de doop van een dochter van mr Gijsbert Verkoel, chirurgijn, en op 17 december 1589 van Mayghen, een dochter van mr David, vermoedelijk mr David Verkoel, die misschien verwant is geweest met Gijsbert. De belijdenis- en attestatieregisters van de Hervormde gemeente van Zierikzee geven daarna nog als gegevens: 89. Westendorp Boerma, Van Swigchem, Zierikzee, 60. 74

Archief | 1990 | | pagina 104