ken doctoor en meester om daar te logeeren bij de slaaven'. Meteen de volgende dag staat er: 'breeke onse slaavecombuys aff als mede t schot van t halffdek de beddings en pallesaade tusschen deks mans en vrouwenhuysjes. Bergen t selve in de last'32. Bovendien werd het schip nadat de slaven van boord waren gegaan goed schoongemaakt, en met veel zeewater uitgespoeld33. Er waren verschillende manieren waarop de slaven verkocht konden worden. Soms werden er slaven besteld door plantagehouders, en soms zochten de kapi teins contact met de lokale planters en verkochten de slaven uit de hand. Als er geen contracten waren werden de slaven op 'publique vendu' verkocht34. Nadat de slaven verkocht waren kocht men met het verkregen geld de retourlading in, en aanvaardde men de reis terug naar het vaderland. De terugreis duurde voor de schepen van de Commercie Compagnie gemiddeld 74 dagen35. De totale reisduur was gemiddeld 18 maanden36. Het leven aan boord van een slavenschip Nadat de slaven door de handelaren in Afrika aan boord van een schip waren ge bracht, en nadat de keuring had plaatsgevonden, werden de goedgekeurde slaven gebrandmerkt. Men was bang dat anders de goedgekeurde slaven verwisseld zouden worden met slaven die niet goed genoeg bevonden waren37. Daarna kre gen de vrouwen iets 'waarmede zij haer schamelheid mogten bedekken'. De mannen en kinderen bleven naakt18. De slaven hadden als ze aan boord kwamen al allerlei angstaanjagende erva ringen achter de rug. Eenmaal aan boord waren ze, volgens Gallandat, bang eerst door de blanken gedood en vervolgens opgegeten te worden39. Gallandat schrijft dan ook dat het noodzakelijk is 'dat men aan de slaven, zoo dra zij gekocht zijn, te kennen geeft, dat ze geen kwaad te wachten hebben; dat de blanken geen men- scheneters zijn; dat zij de negers kopen om dezelven naar een goed land te voe ren, alwaar zij veel van hunne landslieden zullen vinden, en alleenlijk tot den landbouw gebruikt worden'. 'Men moet', zegt Gallandat vervolgens, de slaven tevens 'op een bescheiden wijze aanzeggen, dat zij zig goedwillig aan hun nood lot moeten onderwerpen, de blanken gehoorzaam zijn, geen kwaad doen, of dat zij op de allerstrengste wijze zullen gestraft worden'40. Aan de slaven werd inderdaad goed duidelijk gemaakt dat ze gehoorzaam moesten zijn, en vooral niet aan een opstand moesten beginnen. Ter afschrikking werden dan een keer de kanonnen op hen gericht; weliswaar met een lading van erwten of gort, maar voor de slaven evengoed afschrikwekkend41. Zolang men aan het inladen was, was het gevaar van ontsnappen aanwezig. Omdat bij de ne- 32. Archief MCC, inv. nr 1405, d.d. 10 juli 1789 tot 13 juli 1789. 33. Unger, 'Slavenhandel', 83. 34. Van Dantzig, Nederlandse aandeel103. 35. Unger, 'Slavenhandel', 84-85. 36. Ibidem, 36. 37. Ibidem, 46; Vrijman,'Geschiedenis', 164-165. 38. Unger, 'Slavenhandel', 46; Van Andel, 'Geneeskunde', 623. 39. Gallandat, 'Onderrichtingen', 438. 40. Ibidem, 454. 41. Vrijman, 'Geschiedenis', 189-190; Van Dantzig, Nederlandse aandeel, 102-103. 82

Archief | 1990 | | pagina 112