Afb.lVoor schaal zie tekst of publicatie. 1 Nieuw-Namen - De Kauter. Vuurstenen pijlpunt. 2 Domburg - strand Westhove. Zilveren toiletgarnituur. 3 Middelburg - Lange Delft. Aardewerken hoorn. 4 Coudorpe. Pelgrimsinsigne Servatius, Maastricht. 5 Reimerswaal - Nieuwlande. Leren messchede. 6 Reimerswaal - Nieuwlande. Speldje. de eerst genoemde groep werd een tweetal terreinen geselecteerd: op één werden grote kuilen van onbekende ouderdom vastgesteld, bij het tweede ging het waar schijnlijk om een perceleringssysteem. In zijn algemeenheid kan worden gezegd dat deze groep zich door zijn uitgestrektheid moeilijk met de boor laat verken nen. Ook de datering blijft vooralsnog onduidelijk. Van de tweede groep werden acht van de negen terreinen uitgeboord. Eén rechthoekig greppelsysteem (ca 40 x 40 m met greppels ter breedte van ca 5 m en een diepte van 1 - 1,5 m beneden het maaiveld) is gezien het aan de oppervlakte voorkomende materiaal vermoe delijk van Romeinse ouderdom (zie boven). Met uitzondering van twee grote nog ter sprake komende structuren, behoren de overige vierkante grachtsystemen allen tot omgrachte boerderijplaatsen ('moated-sites') uit de Late Middeleeuwen. Een fraai voorbeeld is te zien op afb. 3.2. Hier staat de gracht in verbinding met de van oost naar west lopende Eekloosche Watergang. Gezien het verkavelings- patroon diende deze watergang in de Middeleeuwen als ontginningsbasis. Twee terreinen met vierkante (dubbele) grachten met zijden van om en nabij 200 m kunnen waarschijnlijk worden geïnterpreteerd als legerkampen uit het eer ste kwart van de 17e eeuw. Een ca 3 hectare groot omgracht terrein onder de hui dige boerderij Spitsbroek kan mogelijk worden geïdentificeerd als voorloper van de schans Spitsbrouck. Dit fort diende ter verdediging van Aardenburg tegen aanvallen vanuit het zuidoosten. Het zou dateren uit de tijd van het Twaalfjarig Bestand (1609-1621). Het tweede exemplaar kent ook een dubbele omgrachting en komt op de luchtfoto bijzonder fraai naar voren (afb. 4.1.). Uit historische bronnen is deze schans niet bekend. Mogelijk heeft hij dienst gedaan als 'Staats' legerkamp bij de verovering van Aardenburg op de Spanjaarden. Hij ligt op een Pleistocene zandkop aan een kreek. Van de groep van de circulaire structuren werden er drie nader bekeken. Eén betreft waarschijnlijk het restant van een motteheuvel. Bij beide anderen werd de cirkelvormige greppel aangetroffen maar bleef de interpretatie onzeker. Een eventueel prehistorische ouderdom kan niet worden uitgesloten, maar er zijn vele 'middeleeuwse' verklaringen denkbaar (terpzooi, molenberg, hollestelle etc.). Een duidelijk voorbeeld is te vinden op fig. 4.2. De diameter over de buitenste greppel bedraagt ca 40 m. Tot slot werden twee parallele structuren verkend. De ene betrof de voormalige wallen van Aardenburg, de andere het tracé van een 17e-eeuwse dijk. De overige evenwijdige sporen behoren bijna zeker tot middel eeuwse wegtracé's. In zijn algemeenheid kan worden vastgesteld dat zich op alle onderzochte ter reinen duidelijke archeologische sporen in de bodem bevonden, die zich goed met de boor heten traceren. Een moeilijkheid blijft de datering. Een afdekkende kleilaag zorgt er vaak voor dat nauwelijks scherven worden opgeploegd. Alleen een proefopgraving kan hier uitkomst brengen. 111

Archief | 1990 | | pagina 141