Rilland (fig. 4) Op uitnodiging van leden van de Oudheidkundige kring 'De Vier Ambachten' uit Hulst werd op 8 februari een bezoek gebracht aan een buitendijks in de Wester- schelde aan het Nauw van Bath gelegen terrein. Nabij de 'Middenketel' erodeert de hoofdstroomgeul van de Schelde het gebied waarin zich de resten bevinden van het verdronken dorp Rilland. Waargenomen werd een slotenpatroon met rijen boomstronken, vlechtwerkbeschoeiing en moerneringsputten. De overheer sende oriëntering van de greppels is ongeveer oost-west. De sloten bevatten veel 14e- en 15e-eeuws aardewerk. In een van de sloten werd door P. de Jongh uit Meliskerke een 14e-eeuwse tinnen kan aangetroffen. Voor recente uitvoerige stu dies van bronzen en aardewerken tegenhangers van onze tinnen(!) kan, zij ver wezen naar publicaties van onze Belgische collegae11. Uit de ligging van de blootgespoelde resten kan worden opgemaakt dat het centrum van het dorp reeds in het verleden door de Schelde is opgeruimd. Fig.4. Rilland. Tinnen kan. Schaal 1:3. Scherpenisse - Koningsweg Bij karteringswerkzaamheden op Tholen ter voorbereiding van de Geologische kaart van Nederland Blad 39 West werden in december door drs P. Vos (Rijks Geologische Dienst, Haarlem) in stratigrafisch verband scherven gevonden in een ontsluiting aan de Koningsweg ten zuiden van Scherpenisse. Het materiaal dat op 60 cm beneden het maaiveld onder een kleilaag werd aangetroffen dateert 11. Vandenberghe, 'Bronzen tuitkannen'; Verhaeghe, 'Middeleeuwse tuitkannen'. 114

Archief | 1990 | | pagina 144